Situace na Šluknovsku je po víkendu klidná

O víkendu byl na severu Čech klid, napětí mezi starousedlíky a Romy na severu Čech ale nepolevuje. Lidé v Rumburku a Varnsdorfu mají strach a chtějí, aby se situace se vzrůstající kriminalitou změnila. Obavy mají ale i Romové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumburk - pořádková policie kontroluje střed města | Foto: Gabriela Hauptvogelová

V pátek obyvatelé Varnsdorfu a Rumburku demonstrovali svou nespokojenost se současným stavem i s místními politiky. Po víkendu mají strach i Romové. Bojí se, že se naštvanost kvůli kriminalitě zvrhne v útoky na ně.

Lidé už nevěří, že chtějí opravdu něco změnit k lepšímu. Politici se zase ohánějí tím, že nemají pravomoce. Ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček má ale opačný názor:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková ve Světe o desáté na Rádiu Česko

„Na straně policie je to adekvátní zasahování a preventivní pochůzkaření v lokalitách, kde je problém. Zároveň také řešení v oblasti vzdělání děti, v oblasti zaměstnanosti i normálního bydlení.“

„Ti lidé nesmí bydlet stranou v nějakých vyloučených předražených ubytovnách. To je především v rukou starostů a stávající legislativa to umožňuje,“ říká Šimáček.

Policejní prezident Petr Lessy řekl, že by policie měla vytvořit speciální pořádkovou jednotku pro sever Čech. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo jedno z řešení,“ domnívá se zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„U násilných trestných činů není nějaké velké navýšení v tomto regionu. Excesům, jaké se staly, se nepodaří zabránit nikdy. To sou věci, které nemůžeme předvídat nebo anticipovat. Můžeme pouze řešit následnou situaci,“ upozorňuje ale.

„My nabízíme starostům zřídit takzvanou ‚akční skupinu‘, která by byla ve složení: starostové, odbory sociální péče, školy, policie, neziskové organizace. Ta by koordinovala postup všech klíčových hráčů na poli sociálního začleňování,“ říká Šumůnková.

„Co se týká Rumburku, rádi bychom panu starostovi navrhli zvýšení terénních sociálních pracovníků. Dále bychom navrhli a spolupracovali na zvýšení ubytovacích kapacit a také připravujeme analýzu migrace,“ pokračuje.

Gabriela Hauptvogelová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme