Skauti slaví mezinárodní den. Členství v organizaci i v současnosti mladé lidi láká

Hltání příběhů ‚hochů od Bobří řeky‘ se stávalo často na počátku dětské touhy po dobrodružství a pevném přátelství, které nabízelo členství ve skautu. Přestože od vydání Foglarova díla už uplynula řada let, Junák, který skauty sdružuje, si na nedostatek členů nemůže stěžovat. Naopak, děti láká i dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skauting, táborák (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Vodňanský

Žouželky jsou jedním z padesátky dětských skautských oddílů, které v Brně působí. Potkávají se v něm dívky od osmi let a patří mezi ně i Anežka, která skautuje pátým rokem.

„Různě děláme šifry, učíme se uzly, hrajeme různé hry, učíme se zdravovědu a tak. Ale nejradši dělám šifry a uzly. Jsem ráda, že jsem se to všechno naučila a že sem můžu chodit.“

Byli to rodiče, kteří tehdy šestiletou dívku do oddílu přivedli. Ostatně, tak je tomu ve většině případů. Buď proto, že bývali sami skauti, anebo, a to se podle Iva Brzobohatého z brněnského Junáka stává stále častěji, dítě přihlásili ze strachu, že se jednou chytne špatné party.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skauti mají svůj mezinárodní den. Členství ve více než sto let staré organizaci i v současnosti mladé lidi láká

„ Ze své zkušenosti můžu říct, že rodič má čas tak do deseti let svého dítěte, aby ho přivedl do nějaké pozitivně motivované party, a pak doufat, že mu ta parta vydrží přes pubertu. Takže jestli chci, aby dítě prožilo pubertu v nějaké pozitivní partě, tak se o to musím postarat včas. Pak už si můžu jen rvát vlasy,“ říká Ivo Brzobohatý.

„Neumím si vůbec představit, že bych do skautu nechodila. Jednak je člověk už odmala nucený pracovat v týmu, což si myslím, že je strašně důležité, a skauting nerozvíjí jenom tu týmovou spolupráci, ale každého člověka zvlášť. A mimo to je člověk vystavován spoustě krizových situací, které musí řešit. Dítě třeba na závodech, když se pohádá hlídka, jestli se půjde doleva nebo doprava, tak už tohle to dítě spoustu učí,“ věří skautská rádkyně a studentka práv Michaela Hájková, že z toho, co se naučila při skautingu, může těžit celý život.

Některé oddíly hlásí stop stav

Možná i proto má v dnešní době tato mládežnická organizace své nezanedbatelné místo a alespoň v Brně je o členství v Junákovi stále větší zájem.

„My jsme třeba oproti loňskému roku vzrostli v Brně o asi 150 členů, což je poměrně velký nárůst, a některé oddíly hlásí stop stav, takže spíš i dělají pořadníky. Je to o tom, že rodiče začínají shánět dobrý oddíl, začínají se ptát, takže horší to je v oddílech, kde to dělají špatně, kde to dělají dobře, tam s tím problém nemají,“ dodává Ivo Brzobohatý.

Junák eviduje po celé republice více než 45 000 členů, přes 2000 v jihomoravské metropoli.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme