Splašky ze Dvora Králové kvůli sporu města s čistírnou dál tečou do Labe

Už celých 24 hodin vypouští čistírna odpadních vod splašky do Labe ve Dvoře Králové. Provozovatel čistírny se nemůže dohodnout s vedením města na ceně za poskytnuté služby. Oběma stranám hrozí vysoké pokuty, konkrétně jeden a půl milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod v Olomouci | Foto: Aleš Spurný

Situace se od včerejšího dopoledne nijak nezměnila, čistírna podle ředitele Aleše Morávka dál pracuje v redukovaném režimu.

Už včera Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vypouštěné do Labe a dnes znovu přijdou zkontrolovat provoz pracovníci vodoprávního úřadu.

Je možné, že provozovateli nařídí takzvanou veřejnou službu. V tom případě by čistírna začala ještě během dopoledne splašky z kanalizace šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem znovu čistit.

Firma WWTP DKNL, která čističku provozuje, ale bude chtít vědět, kdo za službu zaplatí. Další jednání s radnicí je plánované na zítřejší odpoledne.

Podle provozovatele město nedodržuje dojednanou cenu a platí jen za čištění splašků místo všech odpadních vod. Pro obnovení činnosti si provozovatel stanovil splnění dvou podmínek - splacení faktury za měsíc leden v plné výši a uzavření dohody o vyšších splátkách do budoucnosti.

Město tyto podmínky považuje za nepřijatelné. Tvrdí, že nebude platit za všechny vody, které do čistírny přitékají, protože to považuje za nespravedlivé. Brání se navíc, že platí částku, kterou kvůli chybějící dohodě stanovil v roce 2005 vodoprávní úřad. Celý spor je u soudu, ten ale ještě nerozhodl.

Martin Hromádka, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme