Správa radioaktivních úložišť předala průzkum na Žďársku do rukou DIAMA

Osud hlubinného úložiště na Žďársku držela v rukou poslední obec. Bukov vyhlásil na dnešek a zítřek referendum. Jenže těsně před tím předala Správa úložišť zajištění celého průzkumu lokality Kraví Hora do rukou státního podniku DIAMO. Údajně, aby se celý proces urychlili. Na DIAMO se však referendum nevztahuje a odpůrci hlubinného úložiště na Žďársku se teď cítí být podvedeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bukovu na milionových kompenzacích za průzkumy pro úložiště nezáleží, dost peněz dostává za skládku komunálního odpadu | Foto: Daniel Burda | Zdroj: Český rozhlas

„Já se zrovna dívám, že tady jsme dostali asi leták, to je asi od pana starosty. Budeme asi volit,“ vytahuje z poštovní schránky modrou obálku obyvatelka Bukova Eva Novotná.

„Jestli souhlasíme, nebo nesouhlasíme s tím úložištěm,“ dodává.

Lidé se však ptají, jestli taková volba vůbec k něčemu bude. Těsně před začátkem referenda totiž předala Správa radioaktivních úložišť zajištění průzkumu do rukou státního podniku DIAMO.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bukově natáčel reportér Michal Malý

Ze Žďárska teď z úst odpůrců zní stále dokola jediná věta: Obešli nás.

„GEAM má mandát na to, aby začal dělat kroky k tomu, aby se vytyčilo průzkumné území. A moje otázka je, kdo bude poslouchat názor občanů?!“ ptá se aktivista Martin Schenk z iniciativy „Nechceme úložiště“.

A zastánce úložiště Jiří Pavlíček ze sdružení „Chceme úložiště“ si teď mne ruce a tvrdí, že už nějaké referendum vlastně ani není potřeba a nemá smysl.

„Já si myslím, že absolutně žádný! Na výsledek, jestli bude průzkum nebo ne, nemá vliv. Ten bude probíhat v každém případě.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme