Studenti pomáhali před zimou čistit českolipské mokřady určené pro výzkum plazů
Skupina českolipských gymnazistů v sobotu oblékla nepromokavé oblečení a holiny a vyrazila čistit mokřady u Sosnové. Tam má svou plochu pro výzkum obojživelníků Vlastivědné muzeum a galerie v České lípě. Skupina asi patnácti studentů nejen uklízela odpadky, ale především likvidovala přerostlé náletové rostliny.
Plno rákosu, malých stromků, keříků i nepořádku od lidí. Tak před zimou vypadá mokřad mezi Českou Lípou a Sosnovou.
Pomoci s údržbou výzkumné plochy se s ostatními vydal i patnáctiletý Petr Paulík. „Je to nejen kvůli dobrému pocitu, ale rádi pomůžeme,“ říká. Každý rok se prý s ostatními studenty vydají na několik brigád.
Na místo pracovníci muzea dopravili hrábě, pilku, mačetu i kosu. To je základní vybavení pro předzimní údržbu.
„Tady je výzkumná plocha Vlastivědného muzea a galerie v České lípě a zabýváme se tím, jak osidlují jednotlivé druhy živočichů lokality, kde člověk udělal nějaký zásah, pak to osídlili živočichové, pak si to tam příroda sama upravila k pohledu svému, a my jsme to po té přírodě zase předělali, aby tady těch druhů živočichů tady bylo víc,“ vysvětluje ředitel českolipského muzea a zoolog Zdeněk Vitáček.
Mokřad je podle něj třeba vyčistit, aby se v něm obojživelníkům líbilo. „Aby na jaře tady byly osluněné vodní plochy, aby to bylo vyčištěné, aby ta voda byla teplá a aby ty obojživelníci, kteří sem přijdou, si řekli: To je výborný, bezvadně nám to vyčistili,“ podotýká Vitáček.
Část práce se udělá teď, část až za mrazu. Až zamrznou veškeré vodní plochy, pracovníci muzea se pustí do vysekání rákosu.
Do práce na úklidu mokřadu se zapojila i pracovnice ekoporadny Tereza Kaiserová. I když přiznala, že mačetu drží asi počtvrté v životě, práce je pro ni prý výborné odreagování.
„Teď už to vypadá podstatně líp, než to vypadalo, ale je tu práce ještě tak na týden,“ hodnotí výsledek.
Další pravidelný úklid mokřadů čeká pracovníky muzea a jejich pomocníky opět příští rok na podzim.