Studenti shánějí letní brigády. Najít práci však není jednoduché
Letní prázdninová brigáda může studentské peněžence přilepšit, sehnat nějakou práci však není jednoduché. Na sklizních se letos studenti příliš neuplatní, po povodních totiž leckde nebude co sklízet. Řada firem navíc omezuje výběr brigádníků jejich studijním zaměřením.
Zaměstnavatelé už nemusí úřadu práce hlásit, co nabízejí. „Není tam žádná nabídka, většinou poslední roky je to docela bída, spíš to bývají takové ty sklizňové práce," říká Jana Eflerová z litoměřického úřadu.
Na sklizňové práce by největší pěstitel zeleniny, bohušovický Agrokomplex, určitě brigádníky potřeboval, počítal dokonce s 50 lidmi. Pak ale přišla povodeň a poničila stovky hektarů.
Jak se studentům hledají brigády, zjišťoval redaktor Českého rozhlasu Miroslav Zimmer.
„Brigádníky jsme museli odvolat," konstatuje ředitel společnosti Ivo Kadeřábek. Kvůli pohromě se v ohrožení ocitli dokonce i řadoví zaměstnanci. „Deset lidí jsme museli propustit, šest dalších pracuje pod úřadem práce a uklízejí následky po povodních,“ dodává Kadeřábek.
V nedaleké Lovochemii v Lovosicích si brigádníky z řad studentů vybírají podle zaměření, mohou být totiž pro chemičku perspektivní. „Přednost mají studenti, kteří studují chemii, strojírenské obory, elektroobory, protože ti jsou pro nás nejzajímavější," přiznává Vladislav Smrž.
„O letošních prázdninách tady budeme mít zhruba 25 středoškolských i vysokoškolských studentů právě z technických škol. Budou dělat měsíc dva, záleží na jejich možnostech a našich potřebách," upřesňuje manažer z personálního oddělení Lovochemie.
Studenti humanitního zaměření to mohou zkusit třeba v některém ze supermarketů. Uplatnit se mohou rovněž i u sezonní práce. „Točím zmrzlinu. A pak ještě dělám příležitostně servírku. Brigádu už mám domluvenou na každý rok, každé prázdniny je nějaká brigáda,“ říká Nikol Skokanová.