Ubytovna v České Třebové vadí, squat už ne

Ostudou České Třebové je prý ubytovna u nádraží. Podle radnice se v místním hotelu usídlili sociálně slabí a ohrožují bezpečnost na novém Bezručově náměstí u nádraží. Když se tam však podíváte zblízka, zjistíte, že problémový hotel je čistý, klidný a provozovatel ho má plně pod kontrolou. Přitom jen pár metrů od něj je squat, kterým se nikdo nezabývá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Padevět v České Třebové

Hotel Padevět v České Třebové | Foto: Hotel Padevět

„Bydlím tu půl roku a líbí se mi tu. Mám tu ještě dva kluky, kteří chodí do školy. Měsíčně dávám za nájem 6,5 tisíce korun. Že nás tu lidé nechtějí, je podle mě rasismus nebo diskriminace. Musejí se dívat na to, že lidé umějí žít, umějí se chovat,“ uvedla obyvatelka ubytovny.

Jsme na chodbě domu, kde stojíme s majitelem ubytovny panem Čejkou. Všude je čisto, zdi jsou vymalované. „Máme tu 21 garsoniér. Jsou tu tři romské rodiny, se kterými nemáme žádný problém a nikdy jsme ani neměli,“ hájí své nájemníky majitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ubytovna v České Třebové vadí, squat už ne

Nevyplatilo by se mu spíš provozovat hotel pro turisty než pro sociálně slabší obyvatele? „Česká Třebová není turistickou oblastí. Aby se celý dům energeticky utáhl, je zapotřebí ho mít plný. Myslím, že jdeme dobrou cestou, ale místo abychom byli pochváleni, přijde mi, že do nás bylo divně kopnuto,“ vysvětluje pan Čejka.

Jdeme asi dvacet metrů od ubytovny a ocitáme se před domem s rozbitými okny. Na dvoře je nepořádek. „Bydlíme tu bez elektřiny. Vodu máme,“ uvádí obyvatelka domu paní Deméterová a přiznává, že neplatí nájem, protože nemá komu.

„Žádala jsem u města o byt, ale musím nejdřív zaplatit za odvoz odpadů a nějaké pokuty. Musím zaplatit osm tisíc, ale se vším všudy beru také osm tisíc. Neměla bych z čeho žít. Byla bych schopná splácet po tisícovce, po patnácti stovkách. Na to však nepřistoupili,“ popisuje paní Deméterová.

Jako nereálnou přitom vidí možnost, že by si každý měsíc odkládala tuto částku stranou. „To by nešlo. Když mi děti chodí domů, potřebuji na vlak, na telefony. Každému musím platit 50 korun, abych si mohla nabít telefon. To máte každý den,“ stěžuje si paní Deméterová.

Kámen úrazu je tedy osmitisícový dluh rodiny Deméterových vůči radnici v České Třebové. Podle místostarostky Jaromíry Žáčkové jsou však vyrovnané účty základní podmínkou pro získání sociálního bydlení. „Máme podmínku, že pokud někdo chce sociální bydlení, musí mít vyrovnané všechny nedoplatky vůči radnici,“ potvrdila místostarostka.

Radnice ze svého požadavku slevit nechce a Deméterovým se zase nechce šetřit. A tak se tento začarovaný kruh zřejmě jen tak nezastaví. V České Třebové vedle nádraží tak i nadále bude squaw obývaný romskou rodinou. I přesto, že podle radnice je větším nebezpečím čistá a udržovaná ubytovna Padevět.


Zvětšit mapu: hotel Padevět v České Třebové

Milena Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme