Unikátní zvonohra z Lorety na Hradčanech zní nad Prahou už 320 let

Mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujeme Tebe slyšeli poprvé obyvatelé Prahy v podání zvonkohry na pražské Loretě přesně před 320 lety. Zvonkohra nebo také jinak zvonohra z Lorety je velmi vzácná, podobných je na světě jen několik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loretánské náměstí v Praze | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Složitý mechanismus zvonkohry sestavil pražský hodinář Petr Neumann. Kovový válec osadil kolíky, které rozhoupávají všech 27 zvonů. Loretánská zvonkohra je unikátní v tom, že má dva na sobě nezávislé systémy.

„Existuje automatický stroj, který každou hodinu vlastně hraje minutovou píseň,“ přiblížil už dříve zvonař Petr Rudolf Manoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvonohra z Lorety na Hradčanech zní nad Prahou už 320 let. O detaily se zajímala Eva Rajlichová

Druhý samostatný systém potom ovládá ručně hráč přes klaviaturu - to se využívána loretě pro koncerty.

„Ten hraje těmi srdci. Srdce má samostatné táhlo. To ovládá hráč přímým přenosem pohybu z klávesnice táhly a složitými převodníky na to srdce. A to je skutečně dost vzácná záležitost, která se na zvonohrách neobjevuje,“ vysvětlil Manoušek.

Loreta je z českých zvonkoher nejstarší a jako jediná se musí pravidelně každé ráno natahovat ručně klikou. V době svého zprovoznění, na konci 17. století, byla v českém prostředí skutečnou pozoruhodností.

Podobné se dochovaly jenom v Bruggách, Delftu, Amsterodamu a v Berlíně. Ta hradčanská je oproti nim malá, vzácná je ale tím, že se dochovala prakticky v původním stavu.

V současné době ji ale Pražané ani návštěvníci hlavního města neuslyší. Kvůli opravám omítky na střední části Lorety je mimo provoz. Zvonky by se tu měly znovu rozeznít asi v půlce října.

Loreta - zvonkohra | Foto: Český rozhlas

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme