Útočnice ve škole ve Žďáru nad Sázavou pobodala tři studenty, jeden zemřel

Šestadvacetiletá žena z Ostravska ráno zaútočila na studenty Střední školy obchodní a služeb ve Žďáru nad Sázavou. Jeden z žáků školy po útoku nožem zemřel. Další dvě studentky a zasahující policista utrpěli zranění. Ženu zadrželi policisté ze zásahové jednotky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Střední škole obchodní a služeb ve Žďáru nad Sázavou napadla 26letá žena několik studentů

Na Střední škole obchodní a služeb ve Žďáru nad Sázavou napadla 26letá žena několik studentů | Zdroj: ČTK

Podle České televize ve Žďáru útočila stejná žena, která už v květnu 2012 přišla s nožem do školy v Havířově. Tehdy napadla vychovatelku, která se snažila bránit sedmiletou školačku. Policie tuto informaci zatím nepotvrdila.

Policisté tehdy trestní stíhání zastavili, protože žena trpěla psychickou poruchou. Z psychiatrické léčebny ji pustili v únoru.

"Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," popsala ranní útok ve Žďáru nad Sázavou mluvčí policie Dana Čírtková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem školství Marcelem Chládkem o napadení studentů, k němuž došlo na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou

„Byl proveden zákrok policie a pachatelka byla zadržena. Při zákroku došlo ke zranění jednoho policisty. Všechna zranění jsou řezná nebo bodná,“ informoval ředitel policie kraje Vysočina Radek Malíř.

Nepříčetnou útočnici se podařilo policistům zpacifikovat pomocí přístroje, který na dálku vysílá elektrické výboje.

Zraněné studentky byly převezeny do nemocnice v Novém Městě na Moravě. „Jedna ze studentek měla vážná bodná zranění, ta musela na operaci,“ uvedl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl. Druhé dívce a policistovi lékaři ošetřili drobné řezné rány. Později do nemocnice přijela ještě třetí studentka, která utrpěla postraumatický šok.

Rodiče studentů postupně přicházeli před školu, dovnitř je ale policie nepustila. Přiběhl tam i Pavel Homolka, bývalý student obchodní akademie, který měl v budově přítelkyni i mladšího bratra Michal. Ten je spolužákem mrtvého 16letécho chlapce. „Znal jsem ho, byl to pohodový kluk, přátelský, víceméně s každým vycházel,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Žďár nad Sázavou se vzpamatovává z útoku na střední škole, kde 26 letá žena pobodala studenty. Natáčela tam redaktorka Hana Mikulincová

Vstup do školy byl podle policejního ředitele zabezpečen čipy, což považuje za dostatečnou ochranu. Kriminalisté nyní zjišťují, jakým způsobem se útočnice do školní budovy dostala. Ve Žďáru nad Sázavou se zřejmě zdržovala jen hodiny.

Podle očitých svědků zřejmě byla pod vlivem drog.

Studentům i jejich rodičům na místě pomáhali policejní psychologové, kteří s nimi tragédii rozebírali. Vyučování škola ukončila.

Střední škola obchodní a služeb ve Žďáru na Sázavou | Foto: ČTK

Podle klinického psychologa Radka Ptáčka mohou mít žáci, kteří byli svědky takovéhoto útoku, problémy s návratem do školy.

„Zážitek, který prožili, byl traumatizující a s tímto ohledem by se k nim měli chovat i rodiče. To znamená o tom s nimi mluvit a v případě, že budou vykazovat změny v chování, vyhledat odbornou pomoc."

Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD do Žďáru poslal pracovníky školní inspekce, aby událost na místě vyšetřili.

„Udělal jsem ještě jeden z kroků, vyzval jsem ředitele všech základních a středních škol, bez ohledu na zřizovatele, aby prověřili jejich zabezpečení. Je to ojedinělý případ, přesto musíme udělat maximum pro to, aby se to neopakovalo na jiné škole,“ uvedl ministr ve vysílání Radiožurnálu.


Zvětšit mapu

ČTK, mta, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme