V Brně budou vystavovat fretky, které v oblíbenosti dohánějí psy a kočky

Psy a kočky dohání v oblíbenosti coby domácích mazlíčků jedno nepříliš voňavé zvíře. Je to fretka, kterou si lidé pořizují jako společnici stále častěji. V sobotu budou nejkrásnější chlupaté šelmičky soutěžit na mezinárodní výstavě v Brně, kam se přijede s chovatelskými úspěchy pochlubit asi stovka lidí. Většina z nich se shoduje, že s málokterým mazlíčkem si užijete tolik zábavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fretka (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Fretčí sameček Ziggy si hledá pelíšky po celém bytě. V kombinaci s přirozenou fretčí zvědavostí není problém ho najít pod skříní nebo v kabelce.

Jeho majitelka Milena Svobodová spolupořádá potřetí výstavu fretek v Brně. Oproti prvnímu ročníku je počet přihlášených letos o polovinu vyšší. Lidé si totiž fretky pořizují do domácností stále častěji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zuzany Plíškové o výstavě fretek v Brně

„Je to hodně oblíbené. Zaprvé proto, že to není hlodavec, který vám rozkouše, co se dá. Fretka vám maximálně vyhrabe květináč nebo rozcupuje utěrku a udělá si pelíšek z ponožek. Ale je pravda, že fretka opravdu dvacet hodin denně spí a stačí, když si s ní třikrát denně na půl hoďky pohrajete,“ říká Míla Svobodová.

Fretka je hravá, samostatná ale zároveň má úzký vztah k majiteli. Kvůli tomu, že je takovým kompromisem mezi kočkou a psem, si ji pořídila Radka Musilová.

Drobnou šelmičku není problém naučit chodit na kočičí záchod, a tak ji nechává běhat celý den po bytě. Je ale třeba dávat velký pozor, odkud si zájemci zvíře kupují.

„Pokud se jedná o fretku z dobrého chovu, tak ji to naučí její matka stejně jako u kočky. Pokud je to fretka z velkochovu, kde třeba ani nežije v čistotě, není jim často vyměňována podestýlka a podobně, tak fretky návyky ztrácí a jsou pak schopné se třeba ve vlastních výkalech i vyválet,“ popisuje Radka Musilová.

Nejjistější je pořídit si fretku s průkazem původu jako Iveta Pernicová. Tak jako u ostatních zvířat se to ale samozřejmě odráží na ceně mláděte.

„V dnešní době je to už určitě nad dva tisíce. Když jsem si ji před šesti lety kupovala, cena byla nižší, ale teď určitě půjde až k těm třem tisícům, za angory třeba i k devíti,“ podotýká chovatelka fretek z brněnských Jehnic, která má doma už celkem sedm chlupatých kamarádů.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme