V centru Olomouce statici našli další nebezpečný dům, má poškozenou střešní římsu

Historický palác na rohu Horního náměstí a Pavelčákovy ulice v centru Olomouce je obehnaný zábranami. V pondělí tu totiž statici zjistili poškozenou střešní římsu. Je to už čtvrtá budova v centru města, která hrozila pádem a mohla zranit kolemjdoucí. Město po loňském pádu několikatunové atiky kontroluje historické budovy v městské památkové zóně. Výsledkem je zjištění další nebezpečné střešní římsy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená římsa na historickém paláci na rohu Horního náměstí a Pavelčákovy ulice v Olomouci

Poškozená římsa na historickém paláci na rohu Horního náměstí a Pavelčákovy ulice v Olomouci | Foto: Jana Doleželová

Dům na Horním náměstí 20 je v majetku města a byl opraven před 14 lety. Zvnějšku vypadá velmi zachovale. Odborníci ale zjistili značné vybočení části střešní římsy.

„V půdním prostoru je vidět po celé podlaze trhlina, která je delší než deset metrů. A bohužel to vyklonění je neopravitelné,“ říká ředitel Správy nemovitostí Olomouc Roman Zelenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Statistici zjistili v Olomouci poškozenou střešní římsu. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Blanka Mazalová

„Na ulici je zábrana a podařilo se zajistit, že už dnes se tam začne stavět lešení. Budeme muset celou římsu rozebrat, předpokládá se samozřejmě, že to nespadne, to ale nikdo neumí říct. Budeme se snažit, aby se nadzvedly krovy a daly se tam nějaké PZD desky,“ přibližuje postup.

Protože je dům kulturní památkou, budou do oprav mluvit také památkáři. Ředitel Národního památkového ústavu v Olomouci František Chupík ale slibuje, že veškeré nutné lhůty se budou snažit co nejvíc urychlit.

„Pro magistrát města Olomouc se budeme snažit poskytnout takové vyjádření, které by umožnilo rychlé zabezpečení a následnou opravu a přitom aby se zachovala hmotná substance památky,“ říká.

Zábrany odradí zákazníky

Nájemníkem v domě je také galerie Mona Lisa. Její majitel Libor Gronský zatím žádnou zprávu o náročných opravách v domě nedostal. Přeje si jen, aby vše proběhlo rychle. Zábrany a lešení totiž podle něj spolehlivě odradí každého zákazníka.

„Samozřejmě to, že tam nahoře něco vyžaduje nějakou opravu, s tím nic nenaděláme, ale myslím si, že by radnice měla k těmto věcem přistupovat mnohem rychleji. To, že se kolem nějakého domu nebo do nějakého obchodu lidé dostávají komplikovaněji, je jednoznačně motiv, který omezí počet návštěvníků. U nás je zábrana vlastně kolem obchůdku. Takže pokles tržeb je jednoznačný,“ konstatuje.

Od konce loňského roku se kvůli rozpadající se střešní římse nesmí pohybovat lidé v blízkosti radnice a římsu kryje ochranná síť. Stejný důvod má i dřevěné lešení hned naproti, u historické budovy krajinské lékárny nebo paláce U Zlatého jelena.

Radnice investovala do kontroly

Zatímco loni při pádu atiky olomoucké polikliniky nebyl nikdo zraněn, předloni zabila část padající štítové zdi v ulici 8. května starší ženu. Magistrát proto nejdříve rozjel vizuální kontroly 46 budov v centru města. Ty upozornily na špatné fasády, trhliny a uvolněné střešní tašky, dokonce i chybějící zdivo.

Radnice proto zvolila důkladnější postup. Téměř jeden a půl milionu korun dala do kontroly stability střešních říms a atik na budovách v celé městské památkové rezervaci.

Podle tajemníka magistrátu Jana Večeře ale majitelé nemovitostí v centru Olomouce příliš nespolupracují a neuvědomují si svou trestněprávní odpovědnost.

„Investoři se mnohdy při opravě fasád raději vyhnou nárokům památkářů, mnohdy fasádu rekonstruují tak, že ji ‘vyspraví‘ a zahází to. Město ulevilo ve svých vyhláškách. Ti, kteří staví, mají výraznou slevu. Dokonce neplatí prvních 60 dní nic,“ popisuje.

Olomoučtí radní proto chtějí motivovat majitele nemovitostí k větší zodpovědnosti například i tím, že povolení pro venkovní posezení, takzvané zahrádky, před soukromými domy v centru města podmíní předchozí kontrolou statikem.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme