V Jihlavě zbývá opravit 20 procent paneláků, státní úvěr na všechny stačit nebude
Program Panel od dnešního dne nabízí další výhodné úvěry na opravu starých paneláků. Po tom předchozím, díky kterému se během deseti let podařilo zateplit a modernizovat na šedivých sídlištích Česka 400 tisíc bytů, jde o malé zklamání. V balíku peněz na opravy je teď jen 210 milionů korun. Státní fond rozvoje bydlení ale slibuje, že by se částka měla navýšit až na jednu miliardu ročně.
Někteří lidé jsou přesto skeptičtí a nevěří, že právě jejich, často desítky let starý panelový dům, se nového kabátu dočká. „Já si myslím, že ten náš asi ne, protože to by stálo strašně peněz,“ říká paní Věra z jihlavského sídliště U Pivovaru. O programu Panel neví. Zatím to prý neřešila, protože má ráda chladnější bydlení.
S tím rázně nesouhlasí sousedka Petra. Její panelový dům zateplený také není a okny jí profukuje. „Ti, co to vlastnili v začátku, si to vyměnili, ale jinak jsou okna ještě stará. To třeba vlaje záclona za okny. Energie se zbytečně plýtvá,“ tvrdí Petra.
A právě na snížení energetické náročnosti domů, opravy, modernizaci bytových jader nebo opravy společných prostor je určený zvýhodněný úvěr.
Od pátku 11. ledna o něj mohou majitelé domů začít žádat na Státním fondu rozvoje bydlení. Přihlásit se mohou jak vlastníci bytového fondu, tak další právnické a fyzické osoby, města, obce nebo družstva.
Dušan Magura ze stavebního a bytového družstva Rozkvět v Jihlavě vzpomíná na první program Panel, díky kterému se podařilo opravit kolem 80 procent starých panelových domů v krajském městě Vysočiny.
Podle něj nemůže částka 200 milionů korun pro celou republiku stačit. Jen v Jihlavě totiž zbývá opravit 20 procent paneláků.
Lidem, kteří stojí o rekonstrukci svého domu, přesto radí, kde začít. „Na každém domě jsou vlastníci a družstevníci. Začal bych schůzí. Pak následuje projektová dokumentace, průkaz energetické náročnosti, výběr firmy a může se žádat,“ popisuje Magura.