V Polničce dávají dohromady peníze na opravu kaple. Dominanta obce bude stát půl milionu

Obyvatelům Polničky na Žďársku není lhostejný osud jejich kaple. Dominantou obce je už od roku 1905 a řadu let je v havarijním stavu. Potřebuje novou střechu, fasádu i vstupní dveře. K tomu pomůže veřejná sbírka, ke které se místní postavili čelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce kaple v březnu 2006 | Foto: Školící a vzdělávací středisko MO ČR, Komorní Hrádek

„My tady máme klub seniorů, tak jsme přispívali deseti tisíci z našich peněz. Ty jsme vydělali při organizaci bálu, který pravidelně děláme,“ říká vedoucí místního klubu seniorů Marie Mitlmajerová a ukazuje přitom směrem k polničské kapličce Andělů Strážných.

“Nás na tom sezení, kde jsme se rozhodli, že na tu kapličku dáme, bylo asi třicet a nikdo nebyl proti,“ prozrazuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Polničce natáčela redaktorka Hana Mikulincová

Památka, která tady stojí od roku 1905, už po opravě zoufale volá. Potřeba bude kolem půl milionu, první peníze už jsou podle starosty Bohumila Cempírka na kontě:

„My tu kapličku považujeme v obci za dominantu. Už několik let se snažíme sehnat nějakou podporu, letos se nám podařilo, že jsme získali sto tisíc. A samozřejmě se spoléháme na to, že se nám podaří spoluúčast občanů a firem v obci, abychom to dali celé dohromady.“

Že se lidé skládají na kostely, není nic neobvyklého. Díky štědrosti lidí například opravují kostel svaté Kateřiny v Herálci na Žďársku, sbírali peníze na varhany v kostele Navštívení Panny Marie v Obyčtově a zrestaurovali také varhany v poutním kostele Nejsvětější Trojice v Křemešníku nedaleko Pelhřimova.

Přispět může každý, říká studentka Martina: „Každý by měl přispět, i když dá třeba jen padesátikorunu, tak tím přispěje."

Dar na kapličku dá i Adéla Svojanovská: „Já si myslím, že to je to nejlepší, co může být. Samozřejmě to většinou nestačí, tolik peněz, co je potřeba, ale pokud si místní sami něco vybudují, tak si to o to víc nějak považují.“

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme