V Semilech oprášili dobrovolní hasiči zašlou slávu parních stříkaček

Do Semil se po pěti letech sjely historické hasičské parní stroje. Podívat se na ně přišly stovky lidí. Z celé České republiky jich do podkrkonošského města přicestovalo 10. Některé byly například až z Otrokovic, Vítkovic, Klatov, Netolic nebo ze Svojanova. Dvě parničky byly taženy staršími traktůrky, ostatní pěkně postaru přepravovali tažní koně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historická stříkačka tažená koňmi | Foto: Jana Káninská

„Je to oslava, která by měla pokračovat každým rokem,“ říká předseda dobrovolných hasičů v Semilech Marek Vrtilka. Na návrhu, aby měla tradice vyšší periodicitu, se prý shodli všichni přítomní.

Semilský sbor disponuje tří cylindrovou, dosud fungující parní stříkačkou z roku 1904. Tehdejší pořizovací hodnota byla 6 tisíc zlatých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na setkání desítky historických parních stříkaček byla v Semilech i Eva Malá

Likvidace požárů spočívala dříve ne pouze v samotném hašení ohně, ale spíše v ochraně okolních nemovitostí. Historické parní stříkačky v době své slávy také sloužily k odčerpávání zátopových lagun. Výkon čerpání mají kolem přibližně 300 litrů za minutu.

Nevýhodou parních stříkaček však bylo, že potřebovaly rybník nebo potok a pak také uhlí a dřevo. Na páru, která poháněla mechanismus stříkačky, se muselo počkat až 12 minut.

„Než se připřáhly koně a než se dojelo na místo, tak už byla vyvinuta pára a parní stříkačka mohla fungovat,“ vysvětluje Petr Hudský ze Svojanova na Svitavsku, jak práce musela naplánovat.

Eva Malá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme