Ve Velemíně mají lidé vodu výrazně levnější. Díky vlastní vodárenské síti
Poplatky za vodu jsou v České republice čím dál vyšší. Například Severočeská vodárenská společnost chce za vodu z vodovodní sítě i za odpadní vody odvedené kanalizací, tedy za vodné i stočné, letos téměř 89 korun za kubík. Lidé ve Velemíně na Litoměřicku však mají tyto poplatky téměř dvakrát nižší. Obec má totiž vlastní vodárenskou síť.
„Už tu sice nebydlím, ale vím o tom a je to fajn,“ říká Ludmila Štastná, která teď do Velemína jezdí za rodiči. Může tak porovnávat. „Bydlím v Litoměřicích a voda je tam mnohem dražší než ve Velemíně,“ popisuje.
Obec se o vodu stará od devadesátých let, kdy podle zákona přešel majetek z tehdejších Severočeských vodovodů a kanalizací do majetku obcí. Obce se mohly rozhodnout, jak s ním naloží. Drtivá většina ho svěřila ke společnému užívání do nově vytvořené Severočeské vodárenské společnosti. Velemín byl výjimkou.
Podle starosty Jiřího Skalického tehdy zvážili plusy a minusy, a řekli si, že budou vodárnu provozovat sami. „Aniž bychom tušili, co nás čeká, co se týká odbornosti a problematiky, ale vydrželi jsme to a pro lidi to bylo dobře,“ podotýká starosta.
Čistička funguje od roku 1995 a slouží jak pro Velemín, tak pro polovinu Milešova a celý Bílý Újezd.
„Snažíme se získat další dotační peníze a prostředky na to, abychom mohli vybudovat i kanalizaci v ostatních místních částech a napojili na stávající čistírnu odpadních vod, protože má kapacitu 1500 ekvivalentních obyvatel a předpokládáme její plné využití. V současné době má poloviční kapacitu,“ vysvětluje Petr Křivánek, který má na starost komunální podnik KS.
Velemínští firmu vytvořili právě kvůli vodohospodářství. Má pět vodovodů s čistírnami odpadních vod, které se za pomoci dotací daří udržovat. Na síť je napojeno 80 procent obyvatel této oblasti. O ceně za vodu rozhoduje zastupitelstvo jako valná hromada podniku.
„Zásada je taková, že stanovujeme cenu malinko nad nákladovou cenou, čili minimální tržby," říká starosta.
Podotýká, že nyní se cena za vodné a stočné pohybuje kolem 35 korun pro běžné obyvatele a kolem 50 korun pro podnikatele. „Což je významně nižší, než mají naši konkurenční provozovatelé, a to byl také smysl toho, proč jsme to takhle dělali,“ uzavírá Jiří Skalický.