Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku se světilo mladé víno

Na řadě míst žehnají v těchto dnech mladé víno. Tradiční slavnost se dnes odehrává i v největší vinařské obci Velké Bílovice na Břeclavsku. Záměrně ji vinaři pořádají v podvečer svátku svatého Jana Evangelisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkobílovické vinné sklepy lákají k návštěvě za každého počasí

Velkobílovické vinné sklepy lákají k návštěvě za každého počasí | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Organizátoři si při zahájení slavnosti v bílovické Myslivně připomněli odkaz apoštola Jana Evangelisty, který má symbolizovat lásku mezi lidmi a tradice pěstování révy v regionu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obřad žehnání vína ve Velkých Bílovicích přiblížila reportérka Gabriela Grmolcová

„Pan farář to posvětí a bude volná zábava, chlapi si to okoštují a zahraje cimbálka,“ říká jeden z organizátorů Robert Osička. Projev jednoho z vinařů připomněl pranostiky pro příští rok, farář poté požehnal všem přítomným jejich vína na závěr obřadu následovala motlitba a zpěv.

„Za všechny pěstitele vína, dopřej jim, aby pokojně pracovali na svých vinicích a nacházeli v nich své živobytí,“ zněla modlitba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svěcení mladého vína sledovala redaktorka Gabriela Grmolcová

Mladá vína se v poslední době hojně žehnají už na svatého Martina v listopadu. Podle některých vinařů je ale žehnání po Vánocích starší a tradičnější, hlavně proto, že vína jsou už vyzrálejší a lépe chutnají.

Obřad, který se vztahuje k svátku apoštola Jana Evangelisty, je spojen s příběhem z Bible. Podle něj tento světec požehnal nádobu s otráveným vínem a jed ztratil svou účinnost.

V počátcích křesťanství se přisuzovala požehnanému vínu moc, která má chránit před nemocemi a zlem. Dnes jde především o společenskou událost. „Je to určitý symbol a kromě toho, že si vína nechám požehnat, tak tu také potkám řadu přátel a pohovoříme o letošním ročníku,“ dodává vinař.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme