Ve většině pneuservisů na Královéhradecku se na přezutí čeká i několik dní

Povinnost mít na autech zimní pneumatiky se blíží. Od 1. listopadu až do konce března jsou povinné tehdy, když na silnici hrozí sníh a led. Tam, kde je značka Zimní výbava, musí být zimní obutí na autech bez ohledu na počasí. I když podle meteorologů zatím žádné mrazy nehrozí, pneuservisy na Královéhradecku už teď praskají ve švech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pneuservisu (ilustrační foto) | Foto: Olga Štrejbarová

Paní Lenka Valentová nenechala výměnu pneumatik na poslední chvíli, i tak ale čekala jeden den. Podle majitele jednoho z královéhradeckých pneuservisů Petra Dědečka se čekací doba v dalších dnech ještě prodlouží.

„Řidiči mají povinnost zimních pneumatik, pokud k tomu bude situace, pokud bude sníh. Ten teď není, takže řidiči to nechávají na poslední chvíli. Musí počítat s tím, že v pneuservisu budou čekat. Objednací lhůty u nás jsou dva až tři dny,“ upozorňuje Dědeček s tím, že největší nápor se dá čekat okolo 1. a 2. listopadu.

Právě před zimou je nápor zákazníků v pneuservisech vždy větší než na jaře. Petr Dědeček proto musel, stejně jako každoročně koncem října, najmout pracovní posily.

„Máme pracovníky, kteří už deset let chodí na sezonu. Jsme tady od šesti od ráno do desíti do večera. Zákazník většinou do půlhodiny odjíždí,“ doplňuje majitel pneuservisu.

Nepřezutí se nemusí vyplatit

Zimní pneumatika je vždy označena. Například sněhovou vločkou, použít se dají i ty s nápisem m plus s. Jak říká šéf dopravní policie Královéhradecké kraje Petr Dušek, policisté žádné velké kontroly na začátek listopadu neplánují.

„Zatím je teplo a ani počasí zatím nevypadá, že by se mělo nějak výrazně zhoršit. Zatím žádné speciální dopravní akce neplánujeme. Ale určitě během prosince přijdou. Ve větších městech, v nížinách jezdí v zimním období větší počet vozidel na letních pneumatikách. V horských oblastech je to opravdu jen zlomek,“ říká.

Absence zimních pneumatik se řidičům nemusí vyplatit. Nejen, že jim hrozí pokuta, ale navíc i další komplikace v případě nehody.

„Za tento přestupek hrozí řidiči bloková pokuta do výše dvou tisíc korun. Je to přestupek, který není bodován v evidenční kartě řidiče. Samozřejmě se vyplatí přezout. V případě, kdy by došlo k dopravní nehodě v období, kdy má řidič povinnost mít zimní pneumatiky, tak může pojišťovna krátit plnění pojistného,“ upozorňuje Dušek.

Zimní pneumatika by měla mít dezén hluboký minimálně 4 milimetry, osobní auta do 3,5 tuny musí mít zimní obutí na všech kolech.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme