Ve Višňové mají Pohanské kameny neboli Skalní hrnce

Teď se vydáme do Višňové na Frýdlantsku. Většinou ji známe jako obec, kterou trápí pravidelné a bohužel i katastrofální povodně, jako byla ta loňská. Višňová má ale i řadu turistických zajímavostí, kvůli kterým se vyplatí udělat si do této vesnice na česko-polské hranici pěkný prázdninový výlet. Jednou z nich jsou Pohanské kameny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohanské kameny - Višňová na Frýdlantsku

Pohanské kameny - Višňová na Frýdlantsku | Foto: Ivana Bernáthová

Do Višňové se vyplatí jet vlakem. Má totiž pravidelné spojení s Libercem a Frýdlantem. Není nutné si brát do vlaku noviny nebo časopis. Přírodní scenérie, která je po celou cestu z okna vlaku k vidění, vás zaujme natolik, že je ani neotevřete. Pohanské kameny jsou asi kilometr od obecního úřadu.

„Pohanské kameny jsou teď trošku zarostlé, takže s tím je trošku problém. Ale snažíme se je upravovat. Asi před dvěma lety tam dokonce byla svatba,“ řekla starostka Višňové Vladimíra Erbanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivany Bernáthové o Pohanských kamenech ve Višňové ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Pohanské kameny jsou magické neuvěřitelným uskupením obrovských balvanů. Dva tvoří obří podstavce a třetí ve tvaru trojúhelníku je přemosťuje. Vypadá to jakoby balvany navrhli pravěcí inženýři a přesně je v téhle výšce 297 metrů v lese nainstalovali a navíc v nich udělali jakési skalní mísy, konstatuje Marek Řeháček, který napsal o zajímavostech Frýdlantska pěknou knížku.

„Hrubá rumburská žula, která tvoří základ Pohanských kamenů, je takový zvláštní kámen, který se nevyskytuje v Jizerských horách, ale pouze v jejich podhůří. Jsou to velice pravidelné skalní mísy nebo skalní hrnce nebo obětní mísy, které jsou v tvrdé žule velice přesně jakoby vytesány. Povídalo se, že tato místa byla starodávná obětiště jakýchsi pohanských kmenů, které zde obětovali lidské nebo zvířecí oběti,“ uvedl Marek Řeháček.

Na skalní masív vedou železné schody a na vrcholu je vyhlídková plošina. I když výhled kvůli okolním stromům není skvostný, nevadí. Dá se tam při zpěvu okolního ptactva psychicky relaxovat anebo si přečíst pověsti, které se o tomto přírodním unikátu vyprávějí, například o pokladu nebo o čertech a ďáblech, jejichž řádění prý připomíná začerněná rumburská žula.

Ivana Bernáthová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme