Vědci píšou dopis premiérovi kvůli Šumavě

Plány ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského na zásah proti šíření kůrovce znervózňují české přírodovědce. Odmítají například vyhlášení kalamitního stavu proti kůrovci a umožnění těžby dřeva v dosud bezzásahových zónách. Premiérovi Petru Nečasovi proto napsali dopis, ve kterém naléhají, aby vláda respektovala účel, pro který byl Národní park na Šumavě vyhlášen: ochrana přírodního dědictví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava

Šumava | Foto: Jiří Kamen | Zdroj: Český rozhlas

Vědci nesouhlasí s tím, aby nové vedení resortu životního prostředí nechalo prolomit hranice bezzásahovosti. Odmítají vysazování sazenic v těchto zónách a stěžují si na to, že jejich role v radě Národního parku je potlačená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Husárové o nesouhlasu mnoha přírodovědců s plány Národního parku Šumava

Podle Jakuby Hrušky, bývalého šéfa dnes už neexistující vědecké sekce Rady parku, porušuje aktuální plán boje proti kůrovci základní principy ochrany přírody v tak vzácném území:

„Národní park Šumava je chráněn kvůli cenným rozsáhlým přirozeně se vyvíjejícím horským lesům, kdy kůrovec je přirozenou součástí tohoto cyklu. Předchozí ředitel Správy NPŠ po orkánu Kyril, spolu s ministerstvem životního prostředí, vymezil bezzásahové oblasti, které by měly být jádrovým územím nové zónace NP, kde by zhruba třicet procent mělo zůstat zcela bez vlivu člověka. Právě v těchto oblastech chce nové vedení zasahovat a já to považuji za neadekvátní vůči ochraně přírody na Šumavě.“

Podle Hnutí Duha plánuje Jan Stráský vykácení zbytků pralesa na Smrčině a Hraničníku, zasahovat se má i u Mlynářské, Rybárenské, Jezerní a Mezilesní slati.

Ředitel Národního parku nechtěl spekulace ohledně tohoto plánu komentovat: „Ne, nemůžu k tomu říct nic. Pro mě je to návrh, který uniknout neměl a já ho nebudu komentovat.“

K jeho plánu se nejprve musí vyjádřit Ministerstvo životního prostředí. Kdy to bude ale Jan Stráský neví:

„Já má své přání, kdy by se mělo vyjádřit. Ale jestli bude plně respektováno, vzhledem k procesu, který musí proběhnout na ministerstvu životního prostředí, to nevím. Moje přání je, aby to bylo nejpozději první týden v dubnu.“

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa Radiožurnálu řekl, že si nechá vypracovat oponentní posudek. Chce například přihlédnout k novému rozdělení prvních zón a vědět, kde a jak se zasahovalo v minulosti:

„Protože.jedna věc je proklamace toho, že je to bezzásahové a druhá věc je život sám. Například jestli nebyly uděleny výjimky k tomu, že by se v některé takové oblasti kácelo.“

Zničí Stráský přírodu?

Ekologové mají na plán Jana Stráského jasný názor. Jaromír Bláha z Hnutí DUHA tvrdí, že se nový ředitel chystá zničit šumavskou přírodu:

„Do horských lesů, které byly ponechány přírodě, které se samy obnovují a kde znovu vzniká divoká horská příroda, se znovu chystá pustit těžební firmy a zničit to, co tady bylo za desetiletí vytvořeno.“

Loni se v Národním parku vytěžilo zatím rekordní množství dřeva napadeného kůrovcem: 347 tisíc metrů krychlových. Letos by podle odborníků měl být počet napadených stromů nižší a kůrovcová kalamita bude gradovat hlavně v okolí Srní a Prášil.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme