Zastupitelé Jablunkova rozhodnou, zda umožní odtržení nespokojené části města

Lidé z Jablunkova volají po změně historických hranic. Jde o obyvatele okrajové lokality Černé, kterým došla trpělivost s tamní radnicí. Obviňují politiky, že na ně zapomínají s důležitými investicemi. Dlouhodobý spor vyvrcholí na dnešním jednání zastupitelů. Ti by měli rozhodnout, jestli umožní vzbouřeným lidem připojit se k sousední vesnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí v Jablunkově | Foto: www.jablunkov.cz

Většina z dvou stovek obyvatel lokality je přesvědčená, že by se měli lépe pod sousední obcí Bocanovice.

„Cesty rozbité, světla nesvítí, celé roky tady nemáme nic,“ postěžovala si postarší obyvatelka. „My jsme takový malý Tibet. Pusťte nás,“ říká další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jablunkovu hrozí rozpad, část lidí už nechce patřit pod město. Více reportér Michal Schoffer

Vedlejší obec se čtyřmi sty obyvateli se rozšíření nebrání. Starosta Bocanovic Martin Paduch potvrdil, že má na rozdíl od Jablunkova i peníze na investice.

„Nemáme problém s tím ty občany přijmout. Nebudu se tajit tím, že pro nás to zase skýtá nějaké finanční příspěvky od státu navíc. Je to pro nás určitě výhodné,“ vysvětluje starosta Bocanovic.

Rvát Jablunkov na kusy je nesmysl, říká na to jablunkovský starosta Petr Sagitarius. „I v centru jsou problémy, ale neřeší se to tak, že se prostě teď všichni sebereme a půjdeme do vedlejší obce.“

Vedení města lidem slíbilo, že bude spolu s nimi hledat řešení největších problémů. S rozbitými cestami začne ještě letos. Zásadní rozhodnutí, jestli zůstane město jednotné, má padnout už dnes.

Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme