Češi vezou z Irska bod za remízu

Čeští fotbalisté uhráli v Irsku remízu 1:1. V kvalifikačním utkání na EURO 2008 se nejprve prosadil Kilbane v 62. minutě, ale dvě minuty po něm vyrovnal Jan Koller. V dalších zápasech kvalifikační skupiny D prohrálo Slovensko v Bratislavě s Německem 1:4 a Wales porazil na domácím stadiónu Kypr 3:1. V ostatních skupinách se zrodily i tyto zajímavé výsledky: Polsko porazilo Portugalsko 2:1, stejně jako Malta Maďarsko a Chorvatsko vyhrálo 2:0 nad Anglií.

J. Koller versus Irové

J. Koller versus Irové | Zdroj: ČTK

Český tým ztratil první body v kvalifikaci, ale remíza odráží dění na hřišti. Domácí byli podle očekávání aktivnější. "Čekali jsme, že zápas bude takhle vypadat, protože je v domácím prostředí žene skvělé publikum," řekl po utkání brankář české reprezentace Petr Čech a dodal, "Irové měli poslední šanci se vrátit do hry. Kdyby prohráli, určitě by byli ve velice špatné pozici. Jezdili od začátku do konce. Myslím si, že v tomto prostředí to bude pro každého soupeře velice těžké."

Právě Petr Čech vychytal v 16. minutě Douglase a těsně před přestávkou měli první šanci i Češi. Baroš ale zblízka míč do sítě neprotlačil. Skóre otevřel až v 62. minutě přesnou střelou Kilbane. S rychlou odpovědí ovšem přišel už za dvě minuty Jan Koller. "Celkově můžeme být s bodem spokojení," hodnotil remízu Petr Čech.

V dalším utkání skupiny D potvrdilo formu Německo, které i díky výhře 4:1 na Slovensku ještě neztratilo v kvalifikaci ani bod. Kapitán německé reprezentace Michael Ballack hodnotil pro televizi ARD zápas jako poklidnou záležitost: "Ano, myslím si, že je to pro nás velmi uskopojivý výsledek. Když jsme vyhráli první poločas 3:0, bylo prakticky rozhodnuto. Mančaft pracoval opravdu dobře, a s ledovým klidem jsme proměňovali šance. To přineslo tento neobyčejný výsledek."

Výsledky kvalifikační skupiny D

Dublin: Irsko-ČESKO 1:1 (0:0),
branky: 62. Kilbane - 64. Koller. Rozhodčí: Layec - Reinbold, Lannoy (všichni Fr.). ŽK: Kilbane, Kelly, O'Shea - Baroš, Polák, Rozehnal, Kováč. Diváci: 35.900.

Sestava Irska:
Henderson - Finnan, McShane, O'Shea, Kelly - Duff, A. Reid (71. Quinn), Douglas, Carsley, Kilbane (79. O'Brien) - Keane. Trenér: Staunton.

Sestava Česka:
P. Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Plašil (85. Grygera), Rosický, Kováč, Polák - Koller, Baroš (83. Jarolím). Trenér: Brückner.

Bratislava: Slovensko-Německo 1:4 (0:3),
branky: 58. Varga - 13. a 72. Podolski, 25. Ballack, 36. Schweinsteiger. Rozhodčí: Hauge (Nor.) Diváci: 23.000.

Sestava Slovenska:
Čontofalský - M. Petráš, Varga, Škrteľ, Ďurica - P. Petráš (73. Hološko), Kozák (65. Hodúr), Karhan, Švento - Mintál - Vittek.

Sestava Německa:
Lehmann - A. Friedrich, M. Friedrich, Fritz, Lahm - Schneider (75. Odonkor), Ballack, Frings, Schweinsteiger (77. Trochowski) - Klose, Podolski (85. Hanke).

Cardiff: Wales-Kypr 3:1 (2:0),
branky: 33. Koumas, 39. Earnshaw, 72. Bellamy - 83. Okkas. Rozhodčí: Granat (Pol.). Diváci: 20.456.

Sestava Walesu:
Price - Duffy (78. Edwards), Gabbidon, Nyatanga, Bale - Morgan, Robinson, Koumas (76. Ledley), Davies - Bellamy (90. Parry), Earnshaw.

Sestava Kypru:
Morfis - Theodotou, Lambru, Luka, Satsias (84. Giasemi) - Michail (46. Charalambides), Garpozis (46. Charalambus).

Almaty: Kazachstán-Finsko 0:2 (0:1),
branky: 29. Litmanen, 65. Hyypiä. Rozhodčí: Briakos (Řec.). Diváci: 10.000.

Bělehrad: Srbsko-Arménie 3:0 (0:0),
branky: 54. Stankovič z pen., 62. Lazovič, 90.+2 Žigič. Rozhodčí: Kasnaferis (Řec.). ČK: 76. Nazarjan (Arm.). Diváci: 40.000.

Chorzów: Polsko-Portugalsko 2:1 (2:0),
branky: 9. a 18. Smolarek - 90.+2 Nuno Gomes. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 40.000.

Brusel: Belgie-Ázerbájdžán 3:0 (1:0),
branky: 23. Simmons z pen., 46. Vanderbergh, 81. Dembele. Rozhodčí: Lajuks (Lot.). ČK: 87. Dembele. Diváci: 15.000.

Tabulka skupiny A:
1. Srbsko 4 zápasy/10 bodů, 2. Finsko 4/8, 3. Belgie 4/7, 4. Polsko 4/7, 5. Portugalsko 3 /4, 6. Kazachstán 4/2, 7. Arménie 3/1, 8. Ázerbájdžán 4/1.

Výsledky kvalifikační skupiny B:

Tbilisi: Gruzie-Itálie 1:3 (1:1),
branky: 24. Šašiašvili - 18. De Rossi, 61. Camoranesi, 71. Perrotta. Rozhodčí: Riley (Angl.) Diváci: 60.000.

Kyjev: Ukrajina-Skotsko 2:0 (0:0),
branky: 60. Kučer, 90. Ševčenko z pen. Rozhodčí: Hansson (Švéd.). ČK: 86. Pressley (Skot.). Diváci: 40.000.

Sochaux: Francie-Faerské ostrovy 5:0 (2:0),
branky: 78. a 84. Trezeguet, 2. Saha, 22. Henry, 77. Anelka. Rozhodčí: Corpodean (Rum.). Diváci: 18.000.

Tabulka skupiny B:
1. Francie 4/9, 2. Skotsko 4/9, 3. Itálie 4/7, 4. Ukrajina 3/6, 5. Litva 3/ 4, 6. Gruzie 4/3, 7. Faerské ostrovy 4/0.

Výsledky kvalifikační skupiny C:

Frankfurt n.M.: Turecko-Moldavsko 5:0 (3:0),
branky: 35., 37. z pen., 43. a 73. Sükür, 68. Tuncay. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). Diváci:0 (Turecko je v trestu za průběh baráže na mistrovství světa se Švýcarskem, proto hraje na neutrální půdě a bez diváků).

Ta' Qali: Malta-Maďarsko 2:1 (1:1),
branky: 14. a 53. Schembri - 19. Torghelle. Rozhodčí: Ver Eecke (Belg.). ČK: 38. Vanczák (Maď.). Diváci: 5.000.

Zenica: Bosna a Hercegovina-Řecko 0:4 (0:1),
branky: 8. Charisteas z pen., 82. Patsatzoglu, 85. Samaras, 90.+4 Katsuranis. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). ČK: 50. Papač (Bos.). Diváci: 15.000.

Tabulka skupiny C:
1. Turecko 3/9, 2. Řecko 3/9, 3. Norsko 3/6, 4. Bosna 4/4, 5. Maďarsko 4/3, 6. Malta 3/3, 7. Moldávie 4/1.

Výsledky kvalifikační skupiny E:

Petrohrad: Rusko-Estonsko 2:0 (0:0),
branky: 78. Pogrebnjak, 90.+1 Syčev. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). ČK: 90. Piiroja (Est.). Diváci: 20.000.

Andorra La Vella: Andorra-Makedonie 0:3 (0:3),
branky: 13. Panděv, 16. Novevski, 31. Naumovski. Rozhodčí: Silagava (Gruz.). ČK: 26. Sivera (And.). Diváci: 1000.

Záhřeb: Chorvatsko-Anglie 2:0 (0:0),
branky: 61. Eduardo, 69. vlastní G. Neville. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 37.500.

Tabulka skupiny E:
1. Chorvatsko 3/7, =2. Anglie 4/7, =2. Izrael 3/7, 4. Makedonie 4/7, 5. Rusko 3/5, 6. Estonsko 3/0, 7. Andorra 4/0.

Výsledky kvalifikační skupiny F:

Reykjavík: Island-Švédsko 1:2 (1:1),
branky: 6. Vidarsson - 8. Källström, 59. Wilhelmsson.

Belfast: Severní Irsko-Lotyšsko 1:0 (1:0),
branky: 35. Healy. Rozhodčí: Fleischer (Něm.). Diváci: 14.500.

Vadúz: Lichtenštejnsko-Dánsko 0:4 (0:2),
branky: 51. a 64. Tomasson, 29. D. Jensen, 32. Gravgaard. Rozhodčí: Richards (Wales). Diváci: 3000.

Tabulka skupiny F:
1. Švédsko 4/2, 2. Dánsko 3/7, 3. Severní Irsko 4/7, 4. Lotyšsko 3/3, 5. Španělsko 3/3, 6. Island 4/3, 7. Lichtenštejnsko 3/0.

Výsledky kvalifikační skupiny G:

Minsk: Bělorusko-Slovinsko 4:2 (1:2),
branky: 52. a 60. Kornilenko, 16. Kovba, 85. Korytko - 17. Cesar, 43. Lavrič. Rozhodčí: Kassai (Maď.). Diváci: 20.000.

Lucemburk: Lucembursko-Bulharsko 0:1 (0:1),
branky: 26. Tunčev. Rozhodčí: Panič (Bosna). Diváci: 6000.

Amsterodam: Nizozemsko-Albánie 2:1 (2:0),
branky: 14. Van Persie, 41. vlastní Baqai - 67. Curri. Rozhodčí: Yefet (Izr.) Diváci: 37.000.