Český fotbal stále nemá nového předsedu

Ani opakovaná valná hromada Českomoravského fotbalového svazu předsedu nezvolila. Vlastimil Košťál si ve třech volebních kolech udržel převahu v české komoře, Ivan Hašek byl stejně úspěšný na Moravě. Výkonnému výboru byl prodloužen mandát do konce září. Do té doby se musí uskutečnit nová valná hromada. Návrh na dalšího kandidáta z pléna nevzešel, přestože se do poslední chvíle spekulovalo například o šéfovi teplického Glaverbelu Štěpánu Popovičovi a o bývalém generálním řediteli ČEZ Jaroslavu Mílovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČMFS

Hašek svůj projev postavil na očistě od korupční aféry. "V bahně se fotbal hraje špatně," prohlásil bývalý reprezentant a vyzval delegáty, aby vyslyšeli volání po změně. Svůj souboj s Košťálem označil za souboj dvou vizí. Tu svou pojmenoval "Fotbal a byznys", tu soupeřovu "Byznys na účet fotbalu". Delegátům slíbil vyšší objem peněz do fotbalu na všech stupních a vyzval je ke spolupráci na řízení.

Košťál odsoudil volání po změně za každou cenu, k níž podle jeho slov vyzývají Haškovi stoupenci. "Vytvářejí tak dojem, že kdo to nechápe, nemá ve fotbale co pohledávat," řekl Košťál. Naznačil, že Haška řídí nějaká vlivná skupina nebo firma, zatímco on sám kandiduje jen za sebe a nikým ze zákulisí se řídit nedá. Zopakoval své představy o fungování fotbalu a připomněl své manažerské úspěchy.

Ve srovnání s dubnovou první valnou hromadou si Hašek výrazně polepšil už v prvním kole. V něm mu hlasy zřejmě odevzdala většina z těch delegátů, kteří minule podporovali Pavla Mokrého. V české komoře dokonce sebral ještě další čtyři hlasy Košťálovi, ale i tak jich měl jen 48 a ke zvolení jich potřeboval 65. Jeho soupeř využil období od první valné hromady k přesvědčování moravských delegátů, ale podle výsledků voleb příliš úspěšný nebyl. V prvním kole dostal na Moravě jen 24 hlasů, což bylo sice podstatně víc než sedm hlasů v dubnu, ale ke zvolení mu jich stále třináct scházelo. Druhé kolo přineslo jen minimální změny. Hašek si připsal ještě další tři hlasy, ale to zdaleka nestačilo.

Před třetím kolem se sešli zástupci obou komor v dohodovacím řízení, ale na ničem se neshodli. Moravští delegáti pak udělali ještě jeden pokus, když "obětovali" jednoho ze svých uchazečů o křeslo místopředsedy Jiřího Kubíčka. Olomoucký ředitel, považovaný za "šedou eminenci" moravského fotbalu, byl mnoha českým delegátům trnem v oku. Před třetím kolem nabídl svou rezignaci výměnou za to, že česká komora zvolí Haška. Někteří čeští delegáti to označili za nepřípustné "handlování" s funkcemi. Haškovi přibyly další hlasy, v celkovém součtu jich měl už víc než Košťál, ale v české komoře mu jich stále 13 chybělo. I další pokusy najít předsedu změnami stanov nebo volebního řádu ztroskotaly.

Po více než sedmihodinovém maratonu tak jednání znovu dospělo do patové situace. Delegáti se shodli jen na tom, že výkonnému výboru prodloužili mandát do konce září. Do té doby bude svolána nová valná hromada. Svazový právník Petr Doležal, který jednání řídil, je přesvědčen, že víc pro zvolení předsedy udělat nešlo. O návrhu na čtvrté kolo se už ani nehlasovalo. "Přednost dostal poslední protinávrh na prodloužení volebního období. V něm dali delegáti jasně najevo svou vůli," vysvětlil Doležal.

Zároveň si prý oddechl, že valná hromada alespoň prodloužila mandát. "V opačném případě bychom se jako občanské sdružení dostali do rozporu se zákonem," připustil Doležal. V současné situaci nepředpokládá, že by Ministerstvo vnitra nějak zasahovalo do fungování svazu. Generální sekretář ČMFS Petr Fousek uvedl, že každá valná hromada představuje pro sekretariát extrémní zátěž. "Zvláště, když ta další bude v době, kdy vrcholí kvalifikace," řekl Fousek. Prozradil, že obě valné hromady stály dohromady více než půldruhého milionu korun. Předseda Jan Obst, který ani podruhé nedostal šanci složit funkci, slíbil, že výkonný výbor bude dál fungovat a přijímat neodkladná opatření. Signály o tom, že by na vzniklou situaci nějak negativně reagovali sponzoři, prý vedení svazu nemá.

Vlastimil Vlášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme