Kluby chtějí oživit snahu o osamostatnění profesionálního fotbalu

Zástupci prvoligových klubů se v podvečer sejdou, aby oživili dlouhodobou snahu o osamostatnění profesionálního fotbalu, tedy první a druhé ligy. Jednat budou se zástupci Českomoravského fotbalového svazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gambrinus liga | Foto: Gambrinus liga

"Myslím, že by se výrazně zpřehlednila organizační struktura. Samozřejmě očekávám, že tím primárním cílem musí být na konci získání dodatečných finančních prostředků pro profesionální fotbal," poukazuje na hlavní klady případné profesionalizace Dušan Svoboda, který má přípravu osamostatnění první ligy na starosti.

"Dnes už to dospělo tak daleko, že 99 procent klubů je pro, aby se ta situace tímto způsobem řešila," říká za kluby ředitel toho teplického František Hrdlička, které nabízí možnosti, jakými by ke zmiňovanému osamostatnění, které je téměř všude jinde v Evropě skutečností, mohlo dojít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prvoligové kluby řeší samostatnost ligy

"Variant je několik. Tou nejsnazší je dohoda. Jinak by musela přijít na řadu 'revoluční' metoda, kdy se kluby 'postaví na zadní' a budou prostě bojkovat činnost v ČMFS. Stejně tak to probíhalo ve všech evropských ligách, kde k tomu došlo," říká Hrdlička.

Český fotbal potřebuje nový impulz. Osamostatnění soutěže by mohlo být případným prvním krokem k nápravě v zázemí klubů, jejich ekonomické stabilitě a možná i lepším výsledkům například v pohárové Evropě.

Inspirací je Německo

"Jsme si toho vědomi, ale výsledný efekt se nedá čekat v horizontu dvou, tří měsíců, je to spíše začátek určité etapy a čeká nás velké množství práce", říká za fotbalový svaz Dušan Svoboda.

"Inspirovala mě německá bundesliga, tam jsou ty pozitivní dopady evidentní," nabízí inspiraci pro český fotbal Svoboda.

Zatím ale všechny české kluby mohou jen tiše závidět například průměrnou návštěvnost více než 72 tisíc diváků, jakou má Borrusia Dortmund.

Profesionalizace a osamostatnění soutěže by ale zcela jistě otevřelo klubům ekonomicky ruce, které by časem mohli vyprodukovat alespoň v českém měřítku o dost důstojnější fotbalovou a fanouškovskou pozici, než jakou nabízí dnešní v mnoha směrech strnulý model.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme