Na oslavy fotbalové Slavie přijeli Eusébio a Karembeu, o pražském klubu toho ale moc nevědí

Fotbalová Slavia pozvala do Prahy slavná jména světového fotbalu, která zdobí oslavu 120 let od založení klubu. Pod vrch Petřín na Kampu odpoledne dorazil držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy z roku 1965 a nejlepší střelec mistrovství světa o rok později, Portugalec Eusébio. A kromě něho i francouzský mistr světa z roku 1998 Christian Karembeu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohemians 1905 - Slavia Praha (1:1) | Foto: Tomáš Adamec

Bylo by to pěkné a stylové. Kdyby ovšem oba zmínění měli s historií Slavie něco společného. Slavný Eusebio se při tiskové konferenci posadil před obří červeno-bílou vlajku s pěticípou hvězdou, kterou dost možná viděl poprvé v životě, a rozhovořil se o tom, proč vlastně do Prahy přijel.

„Chtěl bych poděkovat Evropské fotbalové unii a také české Asociaci za pozvání. Rád jsem do Prahy zase po dvou letech přijel. Mám tu své fotbalové přátele včetně toho největšího, Josefa Masopusta. Doufám, že budu mít příležitost se tu s ním setkat,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na oslavy fotbalové Slavie přijeli Eusébio a Karembeu, o pražském klubu toho ale moc nevědí

O Slavii neřekl Eusebio na úvod ani slovo a na přímou otázku, co o nejstarším českém klubu vlastně ví, později omluvně odpověděl, že v podstatě nic, protože zná hlavně české fotbalisty ze slavného mužstva Dukly, proti které kdysi nastoupil.

O něco lépe na tom byl druhý z hostů, skoro o třicet let mladší Christian Karembeu, i když ani on proti Slavii nikdy nenastoupil. Ale s některými bývalými hráči červeno-bílých se potkával v zápasech zahraničních soutěží nebo národních týmů.

Tedy také žádná těsnější vazba ke Slavii, což se projevilo i na tom, že zkomolil jedno křestní jméno. „Ze Slavie znám Vladimíra Šmicra, Patrika Bergra, Kuku, Pavla Poborského…,“ vyjmenovával. Přitom proti Slavii hrál za Bordeaux v roce 1996 třeba Zinedine Zidane a našla by se jistě i dostupnější, ale známá jména světového fotbalu, která mají se Slavií větší souvislost.

Ovšem podle generálního ředitele klubu Zbyňka Kusého Slavia zvala hosty, které ji nabídla Evropská fotbalová unie, za kterou účast zdvořile odmítl předseda Michel Platini.

„My jsme dostali na výběr určitá jména, tak jsme si z nich vybrali tyhle dva. Je to strašně složité. Bordeaux jsme samozřejmě zvali, stejně jako Hajduk Split a některé další. Ale samozřejmě ne všichni mají čas. Nejde prostě vždycky uspokojit všechny,“ konstatoval Kusý.

A tak se Slavií slaví na Pražském hradě 120 let od vzniku pražského klubu sympatický pohodář původem z Nové Kaledonie Christian Karembeu, který díky nedávno rozvedenému manželství se slovenskou modelkou Adrianou Sklenaříkovou obstojně rozumí česky.

A o mnoho rozpačitější Eusebio, u kterého se dá vystopovat souvislost se Slavií jen s velkou dávkou fantazie. Ale když jí popustíme uzdu, tak to vlastně jde docela prostě. Stejné barvy jako Slavia vyznává i klub, kterému slavný Portugalec zasvětil svůj život - Benfika Lisabon.

„Jsem ambasadorem Benfiky a je to pro mě moc příjemná práce, která mě naplňuje. Můžu se díky tomu stále pohybovat ve fotbalovém prostředí a potkávat se s hráči od těch nejmladších až po seniory, povídám si s nimi, dávám jim rady a zůstávám díky tomu vlastně stále fotbalistou, což je pro mě nejdůležitější,“ říkal o tom, co ho baví, rodák z Mosambiku, který v pátek oslavil jednasedmdesáté narozeniny.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme