Na zákroky Dominika Haška v Buffalu stále vzpomínají

Český hokejový gólman Dominik Hašek se stal legendou a nezapomenutelnou osobností už v dobách, kdy chytal. Teď, coby čerstvý člen prestižní společnosti hokejové Síně slávy v Torontu, má pozici v očích mnoha ještě pevnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Hašek | Foto: Adam Kebrt

Dominátor toho předvedl víc než dost ve všech svých působištích v NHL, ale asi nejvýraznější postavou týmu byl v Buffalu, kde odchytal bezmála deset let od roku 1992 do roku 2001.

Když se fanoušků na tribunách First Niagara Centra zeptáte na nejvýraznější vzpomínku na jeho kousky, začnou z rukávu sypat jeden příběh za druhým. I po dvaceti nebo víc letech. Jako třeba Don Luce, který si vzpomněl na 27. dubna 1994.

„Nezapomenutelný zápas byl ten, ve kterém Buffalo porazilo New Jersey 1:0 ve třetím prodloužení a Dominátor si připsal 70 zásahů. To bylo neuvěřitelné,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na udílení cen Hokejové síně slávy odletěl s Haškem do zámoří i reportér Tomáš Lörincz

Ken Gagnon, odhadem šedesátiletý fanda, se pohyboval po hale v dresu s Haškovým jménem na zádech. A i když měl u stánku s občerstvením trošku zamračený výraz, při otázce na Dominika se mu rozzářily oči.

„Mám spoustu vzpomínek na to, jak Dominik coby brankář dělal prostě nemožné věci. Hokejku používal v některých momentech jako baseballovou pálku, kolikrát ležel na zádech a chytal střely, které snad ani chytat nešly, prostě bylo to neuvěřitelné. Byl skvělý. A parádně se na něj dívalo," přidává Gagnon.

Dominik Hašek přišel do Buffala ještě ve chvíli, kdy si zámoří pořád zvykalo na jeho neortodoxní styl. Don Luce to připomněl i po letech.

„Všichni byli znepokojení. Když jsme se dívali na jeho styl, tak jsme nechápali, co to vlastně dělá. Nikdo nikdy nic podobného neviděl.“

Superman zase nebyl

Ať už si Dominika Haška v Buffalu vybavují v souvislosti se kterýmkoli jeho skvělým momentem, v jednom se fandové Sabres shodují. Členství v Síni slávy si jednoznačně zasloužil.

„Jednoznačně. Byl to jeden z nejlepších gólmanů všech dob," prohlásil Don. a Ken tuhle myšlenku ještě trošku rozvedl.

„Bezpochyby to byl nejlepší gólman, kterého kdy Buffalo mělo. Nevzpomínám si na nikoho, kdo by se mu třeba aspoň přiblížil. Bylo prakticky nemožné mu dát gól, když na střelu viděl. Samozřejmě, když před ním clonili nebo jeli dva na jednoho, pak inkasoval, supermana z něj dělat nemůžeme, ale byl úžasný,“ vzpomíná.

Tomáš Lörincz, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme