Prvním semifinalistou MS je Slovensko, porazilo Kanadu 4:3

Hokejisté Slovenska dokázali na mistrovství světa porazit Kanadu 4:3 a postoupili do semifinále šampionátu. Vítěznou branku vstřelil dvě a půl minuty před koncem utkání v přesilovce Michal Handzuš, a dal tak nejkrásnější dárek trenérovi Vladimíru Vůjtkovi k jeho 65. narozeninám. V semifinále narazí Slovensko buďto na Švédsko, nebo na Českou republiku.

Slovakia's goalkeeper Jan Laco  (R) and Ivan Baranka (L) fight for puck with Canada's Jordan Eberle during their 2012 IIHF men's ice hockey World Championship quarter-final game in Helsinki  May 17, 2012

Slovakia's goalkeeper Jan Laco (R) and Ivan Baranka (L) fight for puck with Canada's Jordan Eberle during their 2012 IIHF men's ice hockey World Championship quarter-final game in Helsinki May 17, 2012 | Zdroj: Reuters

Slováci měli vynikající vstup do zápasu v začátku, už v 6. minutě utkání šli do vedení. Puk zatáhl do útočné třetiny Handzuš, přihrál Radivojevičovi, který vypálil na Wardovu bránu a puk se od kalhot Kopeckého odrazil za brankovou čáru.

V 10. minutě se slovenský celek radoval znovu, když Šatan zpracoval odražený puk a přesně zamířil zpoza obránce do kanadské brány. Hráči s javorovým listem na prsou byli takovým vývojem utkání zjevně zaskočeni, hráli naprosto bez důrazu, jejich střely s přehledem likvidoval slovenský gólman Laco, případně neprošly ani přes obránce.

Přece jen se ale Kanaďané dokázali oklepat a z ojedinělé akce snížit na 1:2, když v rohu vybojovali puk a v závaru před gólmanem Lacem se nejlépe zorientoval Evander Kane, který i s trochou štěstí dostal puk za brankovou čáru. Po první třetině byl tedy stav 1:2 z pohledu favorizovaných Kanaďanů.

00:00 / 00:00

Slovenské ohlasy na zápas s Kanadou mapoval v bratislavských ulicích zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Do druhé třetiny vtrhla Kanada jako vítr a sevřela Slováky v drtivém tlaku, který postupně narůstal, tým nesoucí označení ‚domácí‘ vyrážel do rychlých protiútoků, které s vypětím všech sil zastavoval zpravidla až gólman Laco.

Zaslouženého vyrovnání se agilní Kanaďané dočkali v 27. minutě, po chybě Cháry v oslabení se na Laca řítil sám Eberle, kterého sice slovenský gólman vychytal, na následnou dorážku Skinnera už byl ale krátký.

Kanada držela svého soupeře i nadále jako v kleštích, a ještě do konce druhého dějství dokázali skóre obrátit. S Laddovou střelou si ještě Laco poradil, jenomže vzápětí Vydarený neuhlídal Borrowse a ten poslal javorové listy do vedení. O převaze kanadského týmu svědčí i poměr střel ve druhé třetině – 16:7.

Poslední třetina přinesla drama, Kanada hájila jednobrankový náskok a přestala se tlačit dopředu, naopak slovenský celek se všemi způsoby snažil o vyrovnání. Paradoxně ho Slovákům nabídl domácí Getzlaf, který na modré čáře kolenem hrubě fauloval Mikúše a vyfasoval trest na pět minut a do konce utkání.

V přesilovce si vítěznou trefu připsal Michal Handzuš, který rozjásal slovenské mužstvo s českým trenérem Vladimírem Vůjtkem v čele. Kanaďanům nepomohla ani závěrečná power play. Slováci vyhráli na světovém šampionátu už šestý duel v řadě, v semifinále narazí na lepšího z dvojice Švédsko - Česko.

Slováci úspěch svého týmu nečekali

V Bratislavě letos nebyla tolik ‚vyhecovaná‘ hokejová atmosféra, jako tomu bylo loni, kdy Slováci hostili šampionát a fanoušci do svého týmu vkládali velké naděje. Letos naopak nikdo úspěch nečekal.

Sledování zápasu navíc trošku komplikovala i doba hraní zápasu. Oslavy tak zřejmě vypuknou až večer nebo těsně před semifinále. Komentátoři a fanoušci ale velmi oceňují českého trenéra slovenského týmu Vladimíra Vůjtka, který je podle nich jedním z klíčových strůjců slovenského úspěchu.

Tereza Jelínková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít