Britové čekají výsledek loterie o lístky na LOH

Statisíce Britů se dnes dozvědí, jaké lístky, na jaké soutěže letních olympijských her v Londýně jim přiřklo osudí loterie, v kterých se o ně losovalo, a další téměř milión a půl zájemců o vstupenky bude v příštích dnech čekat, zda se na ně vůbec dostane.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozestavěný olympijský stadión na pozadí Londýna

Rozestavěný olympijský stadión na pozadí Londýna | Foto: LOCOG

Poptávka po lístcích na olympiádu v Londýně totiž překročila zhruba třikrát nabídku a mezi britskými daňovými poplatníky, kteří čeká za olympiádu účet ve výši 12 miliard liber, vládne pochopitelně velká nespokojenost, mnozí dokonce hovoří o velkém olympijském švindlu či skandálu.

Jak ve Světě o jedné poznamenal londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka, britský systém prodeje lístků je pro mnoho Evropanů poněkud komplikovaný. Označil také důvod, proč zůstalo alespoň zatím tolik Britů zklamaných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obrovský zákem o vstupenky na LOH popsal londýnský spolupracovník českého rozhlasu Ivan Kytka ve Světě o jedné

Ten hlavní spočívá v tom, že Britové se snaží hrát za každou cenu fair-play nebo alespoň dokáží vytvořit takové zdání. Stejně, jako například na Wimbledon, kde zájem o lístky několikanásobně převyšuje nabídku, se o vstupenky losuje.

Každá britská domácnost tedy musela několik měsíců předem registrovat svůj zájem, mohla se přihlásit o neomezené množství lístků (pro zajímavost londýnský účetní Steven Hunt se hlásil o lístky za 36.000 liber, získal jich za 11.000 liber a musí dát teď svůj dům do zástavy, aby je mohl zaplatit).

Jedině kartou

Jedinou podmínkou byla platba debetní nebo kreditní kartou společnosti Visa, která je dlouhodobým sponzorem olympijských her. Sofistikovaný počítačový program počátkem června vylosoval zájemce a jak vyšlo najevo z více než dvou milionů Britů, kteří se hlásili o 26 milionů lístků jich uspěla v prvním kole asi třetina.

Obřad zapálení ohně v řecké Olympii | Foto: Torino 2006

700.000 Britů mělo dnes dostat informaci o tom, na jakou sportovní soutěž a na jaký den lístek obdrželo, takže vlastně kupovali tak trochu olympijského zajíce v pytli.

Největší zájem byl nejen v Británii, ale také v jiných zemích pochopitelně o vstupenky na hlavní olympijský stadion, na zahajovací ceremoniál a na lehko-atletické soutěže.

Poptávka byla obrovská. Stadión má kapacitu 80.000 sedadel, do volného prodeje šla zhruba polovina z nich, 40.000. O lístek na zahajovací ceremoniál se přitom hlásilo milion Britů, stadión by se tedy podařilo snadno prodat pět a dvacetkrát.

A podobné to bylo se soutěžemi, v kterých si Britové dělají zálusk na medaile, cyklistika, plavání nebo atletika. V Británie se zvedla zloba nad tím, proč téměř polovinu lístků dostanou korporace a sponzoři a proč tak málo se jich dostane do volného prodeje pro skutečné milovníky sportu.

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Vstupenky z Česka

Britové, kteří neuspěli doma se teď možná paradoxně snaží získat vstupenky v zahraničí. Zájem o ně je obrovský, zčásti proto, že britské deníky přenesly velice podrobné přehledy zemí, kde jsou lístky ještě ve volném prodeji a kde se o ně nelosuje.

Byla mezi nimi i Česká republika. Podle londýnského Daily Telegraph čeští distributoři údajně odmítali Britům lístky nebo zájezdy na olympiádu prodat s tím, že nejsou českými občany a jinak euroskeptičtí Britové se hájili tím, že jako obyvatelé Evropské unie na ně mají nárok a mohou si je koupit i v ČR, stejně jako Češi se mohli účastnit losování v Británii. Zdá se, že ten spor se podařilo rychle vyřešit, alespoň nenásledovaly žádné stížnosti.

Mezi zeměmi, kde jsou polde britských novin lístky ještě stále k mání, je například Bulharsko, Chorvatsko a některé další menší evropské země, kde není zájem tak velký.

Přípravy pokračují

V hlavním areálu ve východním Londýně je dokončen hlavní olympijský stadión, hala na košíkovou a na házenou a také velodrom. Trochu zpoždění má plavecká hala a také olympijská vesnička přiléhající k olympijskému parku. Jde o několik týdnů, nikoliv měsíců.

Zkušební testovací soutěže na některých sportovištích se uskuteční už v srpnu letošního roku.

Začíná se ovšem hovořit o velkých potížích v příštím roce ohledně ubytování pro turisty. Kapacita londýnských hotelů je obsazena běžně na 80 procent a existují velké obavy, že Londýn osm - deset milionů olympijských návštěvníků nepojme, že nebudou mít střechu nad hlavou.

Milan Kopp, Ivan Kytka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme