CAS: Dopingoví hříšníci mohou na OH do Londýna

Dopingoví hříšníci mohou bojovat o účast na olympijských hrách v Londýně. Arbitrážní soud pro sport (CAS) totiž zrušil pravidlo Mezinárodního olympijského výboru. Podle něj nesměl žádný sportovec potrestaný na více než půl roku za doping startovat na následujících olympijských hrách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský Olympijský stadion s obrovskou jedničkou na trávníku, která symbolizuje rok do zahájení Her

Londýnský Olympijský stadion s obrovskou jedničkou na trávníku, která symbolizuje rok do zahájení Her | Zdroj: Reuters

Proti pravidlu Mezinárodního olympijského výboru se k arbitrážnímu soudu odvolal Americký olympijský výbor kvůli trestu pro čtvrtkaře LaShawna Meritta. Olympijský vítěz z Pekingu dostal v roce 2009 zákaz startu na 21 měsíců a letos v červenci se vrátil k závodění. V Londýně by ale kvůli pravidlu MOV nesměl startovat. To se teď ale změnilo a Meritt tak může snít o obhajobě zlata.

Američané zdůvodnili své odvolání tím, že za jeden prohřešek je sportovec trestán dvakrát. Podle MOV ale nešlo o sankci, ale o to, zda je Meritt způsobilý k účasti. Navíc má olympijský výbor právo rozhodnout, kdo bude startovat na jeho akcích.

Verdikt soudu umožní odvolání proti pravidlu svého národního olympijského výboru také britským sportovcům. Ti jsou za doping potrestáni dokonce doživotním zákazem startu na olympijských hrách. Týká se to třeba sprintera Dwaina Chamberse nebo cyklisty Davida Millara, kteří si odpykali dvouleté tresty.

Pravidlo MOV začalo platit v roce 2008 ještě před hrami v Pekingu, ale Londýn měl být první, kde by se toto nařízení projevilo naplno.

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme