Eliminátor. Atraktivní sprinty horských kol by rády na olympiádu
Sprint na horských kolech nemusíte sledovat jen v televizi, aby vám přišel jako videoklip. Důkaz podali bikeři v Novém Městě na Moravě, kde v něm závodili na Světovém poháru. A třeba i díky tomuto soupeření na Vysočině možná pojedou tuto disciplínu už na příští olympiádě v Riu.
Muzika burácí a diváci s napětím a obavami sledují, jak si vedou jejich oblíbenci na atraktivní trati. Kateřině Nash třeba v tuhle chvíli uklouzlo na kamenitém úseku zadní kolo a málem bylo po nadějích. O ty ale přišla až v samotném závěru. Ve spurtu to o kousek nevyšlo, přesto Kateřina Nash na tuto disciplínu nezanevřela. Naopak. Jako jedna ze zkušených závodnic může přispět svými poznatky k rozvoji bikového sprintu.
"Musí se to ještě trochu vyvinout. Tratě jsou takové nestandardní, pokaždé jsou jinačí. Uvidíme, myslím, že je dobře, že budeme mít ještě jeden další závod," říká.
V tratích je hlavně jeden zásadní rozdíl. Jestli se jede ve městě jako třeba v Albstadtu a na loňském mistrovství světa v Saalfeldenu, nebo přírodě jako v Novém Městě. Právě tady si úřadující mistr světa Ralph Näf dost nepohodlně ustal v kamenité sekci. Ztroskotal tam už v osmifinále.
"Je to zapeklitá záležitost, ale myslím, že to je jen a jen dobře, když trať má každá něco do sebe," myslí si nejlepší z Čechů v této disciplíně Jan Nesvadba.
Diskuse, jestli by měli bikeři závodit spíše v městě s jistotou davů diváků, nebo spíše v přírodě, kde je to zase více podobné horským terénům, určitě budou pokračovat. Stejně jako jestli je lepší jezdit vyřazovací závody v šesti jako běžci na lyžích, nebo ve čtyřech jako třeba skikrosaři. Ostatně inspirace lyžováním je u bikerů zjevná.
"Myslím, že to šanci má, ale špička musí sprinty respektovat trochu víc," říká Kateřina Nash, která ještě pod dívčím jménem Hanušová skončila čtvrtá ve štafetě lyžařek na olympiádě v Salt Lake City.
Nové Město jako olympijský test
A propos: olympiáda - už na té v Riu 2016 by se sprint na horských kolech mohl objevit. Právě Nové Město posloužilo jako závodní test pro Mezinárodní olympijský výbor.
"Já si myslím, že by to bylo určitě dobré. Je v tom další možnost, jak se dostat na olympiádu. Kdyby to kromě klasických závodů horských kol byl i eliminátor, aby se kola prosazovala víc a víc," doufá Jan Nesvadba.
"Pro diváky je snadné pochopit systém, kdy pokaždé někdo vypadne. A každé kolo je rychlé a atraktivní. Je to disciplína, kterou jsem v cyklistice ještě neviděl," řekl Bob Elphinston, člen Programové komise Mezinárodního olympijského výboru.
Zástupce Mezinárodního olympijského výboru byl v Novém Městě tak inkognito, že si na jeho názor a doporučení budeme muset ještě počkat.