Každodenní běh má stále více příznivců

Běhání nepatří sice mezi ty kondiční sporty, které bychom mohli ozdobit přívlastkem "módní", ale na úbytek svých příznivců si v posledních letech rozhodně nemůže stěžovat. A proč by také? Vždyť právě tato bohulibá činnost si nežádá specifické pohybové dovednosti a je dobře využitelná pro děti i dospělé včetně těch, kteří mají hlouběji do kapsy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České basketbalistky při výklusu během kondičního soustředění před ME

České basketbalistky při výklusu během kondičního soustředění před ME | Zdroj: ČTK

Emil Zátopek sice před X lety nemohl vědět, jaké nástrahy na nás chystá přebujelá civilizace, ale i tak při každé možné příležitosti nezapomněl obhajovat význam a půvab kondičního běhání.

„Když si představíme moderní dobu, která nás poznamenává lecjakou starostí a stresovou situací, to má pak za následek hodně takových neduhů a chorob moderního věku. No, a jaká je na to medicína? Že člověk opustí své všední starosti, vezme si tepláky a rozběhne se po lese.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Aleš Procházka o zdravém běhání

Nepochybně i přicházející léto má zásluhu na tom, že přibývá těch, pro které je pravidelné běhání samozřejmou kapitolou každodenního programu. Při svých plánech bychom ale měli brát v potaz kromě jiného i to, kolik stupňů ukazuje teploměr za oknem. Vinou příliš teplého počasí totiž může být běhání i pro ty zkušenější a lépe trénované poněkud rizikovou činností.

„Opravdu může být. V extrémních vedrech, pokud tedy teplota ve stínu překročí třicet stupňů, tak bych vytrvalostní výkony skutečně omezil. Tělo se více potí a ztrácí tak tekutiny. Ale zase ne druhou stranu bych v letním období běžecký trénink úplně nezavrhoval,“ radí tajemník Sdružení organizátorů běžeckých závodů Ivo Domanský.

A ví také velmi dobře, že žádný běžec se zvláště v parném počasí neobejde bez pravidelného přísunu tekutin. „Myslím, že by se měl občerstvovat nejméně po každých čtyřech kilometrech.“

Tak jako celou populaci, i kondiční běžce můžeme rozdělit do dvou skupin: Jsou takoví, kteří mají sami na sebe příliš malé nároky. A jsou zase naopak ti, kteří žijí v iluzi, že není nic, co by nedokázali zvládnout.

„Každý jsme jiný a každý máme někde ten svůj práh a svou laťku. Ale dnes máme i pomůcky jako jsou sportestery. Kdo je používá, tak ví, že je to pomocník a dobrá pomůcka.“

Aleš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme