Lezeckých stěn je u nás hodně. A to je dobře, kvituje horolezkyně Soňa Boštíková

Umělé lezecké stěny rostou v posledních letech v tuzemsku jako houby po dešti. Jen jedna z nich se ale může pochlubit tím, že se v její blízkosti pohybuje Soňa Boštíková, špičková horolezkyně a účastnice několika výprav na nejvyšší himálajské vrcholy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lezení na umělé stěně (ilustr. obr.)

Lezení na umělé stěně (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

Soňa Boštíková se na dobu neurčitou rozloučila s himálajskými osmitisícovkami. Na lezení se ale nedá tak úplně zapomenout, a tak se věnuje lezecké stěně, na které se v průběhu týdne vystřídá několik desítek dětí.

„V letošním roce k nám chodí do dětských kroužků 150 dětí týdně. Jsme taková malá továrna, máme 30 instruktorů, kteří se o děti starají,“ říká Soňa Boštíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Aleš Procházka zpovídal horolezkyni Soňu Boštíkovou

„Nabídnul mi to táta, který zjistil, že to tady je, a tak jsem to zkusil a bavilo mě to…Chtěla jsem lézt, protože doma lezu mezi dveřmi,“ dělí se o své zážitky malí ‚horolezci‘.

A co je z pohledu začínajícího uživatele umělé lezecké stěny nejdůležitější? „Dobře se chytit, zabírat nohama, nebát se pádu. Když vás člověk jistí, tak to trochu cukne, ale nebolí to.“

V České republice je v stále více lezeckých stěn, což je pro toto sportovní odvětví jedině dobře. Vnímá to tak i Soňa Boštíková.

„Když jsem ještě pracovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu, tak jsme tyhle věci evidovali. Někteří studenti dělali různé analýzy v rámci diplomových prací, ale přiznám se, že teď o tom přehled vůbec nemám. V Praze je minimálně šest velkých stěn, potom je určitě spousta malinkých ve školách. Je jich strašně moc a to je dobře,“ vysvětluje dvaatřicetiletá horolezkyně, které se zatím po horách nestýská.

„Naštěstí ne, protože se na hory a na vycházky do přírody dostanu skoro každý týden. To je náplast na bolístku. Velké hory mám před sebou v dálce jako cíl, kterého jsem se ještě nevzdala,“ dodává Soňa Boštíková.

Aleš Procházka, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme