Plavec Michael Phelps řídil opilý, v USA nesmí půl roku závodit

Slavný americký plavec Michael Phelps se kvůli aféře s řízením pod vlivem alkoholu nebude smět ve Spojených státech šest měsíců účastnit plaveckých soutěží. Oznámil to americký plavecký svaz USA Swimming. Phelps rovněž nebude moct v srpnu příštího roku startovat na světovém šampionátu v ruské Kazani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Phelps, držitel několika rekordů v plavání | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Karen Blaha

Phelps byl před týdnem zadržen kvůli rychlé jízdě a řízení pod vlivem alkoholu. Osmnáctinásobný olympijský vítěz se následně za své chování omluvil a oznámil, že se chce na čas stáhnout do ústraní a podstoupit šestitýdenní terapii.

„Členství v USA Swimming a zvlášť na reprezentační úrovni zahrnuje samozřejmou povinnost dodržovat náš kodex chování. Michaelovo jednání bylo velmi závažné a vyžadovalo pádné důsledky," uvedl výkonný ředitel amerického plaveckého svazu Chuck Wielgus v prohlášení.

Devětadvacetiletý Phelps může v nadcházejících měsících trénovat pouze v klubu. Na půl roku přišel také o finanční podporu od svazu. Zákaz startů na amerických soutěžích mu vyprší 6. března příštího roku.

„Dopřeji si nějaký čas a navštívím program, který mi pomůže lépe pochopit sám sebe,“ reagoval Michael Phelps na svém twitterovém účtu s tím, že nejde o jeho první selhání.

„Plavání je hlavní součástí mého života, ale zrovna teď se potřebuji zaměřit sám na sebe a udělat potřebnou práci, abych se z této zkušenosti poučil a v budoucnu dělal lepší rozhodnutí,“ napsal plavec.

Chce zařit v Riu 2016

Nejúspěšnější olympionik v historii původně ukončil kariéru před dvěma lety po olympiádě v Londýně. Letos v dubnu ohlásil návrat a znovu začal závodit. Jeho cílem je opět zazářit na hrách v Rio de Janeiru 2016.

„Považujeme tento trest za adekvátní a jsme rádi, že Michael se rozhodl vyhledat pomoc," reagoval na zveřejnění sankcí výkonný ředitel olympijského výboru USA Scott Blackmun. "Jsme vděční, že se nikomu nic nestalo, a oceňujeme rychlost, s jakou plavecký svaz i Michael jednali," dodal.

Kvůli řízení pod vlivem alkoholu měl Phelps problémy už před deseti lety, tehdy odešel od soudu s podmínkou na rok a půl.

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme