Plavecký ráj Oriental Sports Centrum je okázalým pupkem Šanghaje
Slovní spojení fotbalový svatostánek už se jako každé klišé vžilo sportovním fanouškům pod kůži, teď vás ale zkusíme pozvat v tomto ohledu do útrob ryze sportovního novotvaru s označením svatostánek plavecký.
Právě dnes odstartuje v čínské Šanghaji plavecké mistrovství světa. Jeho atmosféru přitom kromě výborných sportovních výkonů a tradičně početných čínských fanoušků bude tentokrát ale výrazně dotvářet i samotné místo kde se bude většina disciplín konat. Jeho jméno je Oriental Sports Center.
Zmíněné obrovské centrum dvou zastřešených a jednoho otevřeného bazénu pro vodní pólo bylo v přepočtu za téměř šest bilionů českých korun dostavěno na konci loňského roku a stále je tak ještě cítit novotou.
Všechny tři bazény dohromady pojmou neuvěřitelných 28 000 diváků. Hned 18 000 z nich bude tvořit fanouškovskou kulisu hlavních bazénových sportů a na atmosféru kterou ještě nezažili se tak těší i čeští reprezentanti.
,,Bazén je krásný, to jsem koukala už na internetu. V Šanghaji už jsem byla na mistrovství světa v krátkém bazénu. Byly tam obrovské zácpy, objížděli jsme to chudinskou čtvrtí, nebo kudy. Na takové akci by to snad mohlo být lépe zajištěné," dává si dohromady střípky vzpomínek s označením plavecká Šanghaj prsařka Petra Chocová.
Zácpy, tedy ty silniční, by ji ale tentokrát trápit už neměly. Číňané si v tomto ohledu daly záležet a pečlivá kolona zelených autobusů určená pro samotné sportovce by cestu ze všech poskytnutých hotelů měla zvládnout do půl hodiny.
Plavci se tak mohou soustředit před začátkem šampionátu na ryze sportovní věci, snad jen s výjimkou tropických veder, ve kterých se minutová procházka kolem půl bloku domů změní brzy chtě nechtě také v pěknou plavbu ve vlastním potu.
Stejně jako pod horkým čínským sluncem i uvnitř největší arény budou mít ale podmínky všichni plavci stejné. Někteří z nich ale vzhledem ke své volbě plaveckého stylu mohou seznámení s monstry ze skla a betonu opravdu zkrátit jen na nutné minimum.
,,Prostorovou orientaci určitě potřebují znakaři. O samotný stadion se také moc nezajímám, důležitá je voda a jestli bude rychlá, a to zjistím až tam," přistupuje k architektonickému skvostu zatím vlažně plzeňský Jan Šefl. Zda po příletu ze Singapuru, kde česká reprezentace podstupuje kombinaci aklimatizace se závěrečným laděním formy, nezmění názor se teprve uvidí.
Na ploše 164 hektarů, do které mezi tři opravdové plavecké svatostánky vklínili němečtí architekti i velké umělé jezero k tomu bude mít dostatek prostoru.