Legendární biatlonista Björndalen má další medaili z MS, po olympiádě v Soči skončí

Ve štafetových závodech biatlonistů najdete pokaždé spoustu příběhů. Už jenom tým mistrů světa Norů jich nabízí několik. Třeba ten, že finišman Emil Hegle Svendsen vybojoval čtvrté zlato ve svém čtvrtém startu v Novém Městě na Moravě. Nebo že sbírku zlatých medailí rozšířil Ole-Einar Björndalen už na 19 kusů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonová legenda Ole Einar Björndalen z Norska | Foto: Jan Kodet | Zdroj: Český rozhlas

Ať si vezmete do ruky jakékoliv statistiky, oficiální guide, nebo různé záznamy na internetu, jen těžko spočítáte, kolik má legendární biatlonista zlatých medailí ze světových šampionátů.

Biatlonu se věnuje už 30 let a není se co divit, že je v tom malinko zmatek. Sám Ole-Einar Björndalen má ale dokonalý přehled, kolik cenných kovů ze šampionátů nasbíral. „Devatenáct zlatých a padesát medailí,“ vypočítává.

Ano, čtete dobře. Celkem 50 medailí z mistrovství světa. Ledva jsem se uctivě poklonil a ještě jednou legendě pogratuloval, muž, který rozjížděl norskou štafetu ze sebe v rychlosti sypal, že nejen on má za sebou výtečný závod.

„Ano, pro celý náš tým to bylo opravdu dobré. Dobře jsme stříleli, byli jsme rychlí při běhu a navíc měli skvěle připravené lyže. Všechno bylo perfektní.,“ konstatoval Björndalen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legendární biatlonista Björndalen má další medaili z MS, po olympiádě v Soči skončí

Pokud lze těm všem statistikám věřit, pak od roku 1997, tedy za posledních 16 let, získal na každém mistrovství světa aspoň nějakou medaili. Drží tak jen stěží uvěřitelnou sérii.

„Je to skvělé, opravdu skvělé. Prožil jsem si i hodně těžkých let. Je lehké říct, že moje kariéra byla bezproblémová a že jsem pořád jezdil skvělé výsledky. Je to skoro pravda, ale třeba minulé dva roky byly skutečně náročné. Teď jsem zase zpátky a to je výborné. I pro trénink musíte být stoprocentně zdravý. To zase jsem a to je dobré,“ pochvaluje si Ole-Einar Björndalen.

A už by mohl vyhlížet úspěch i v zítřejším závodu s hromadným startem. „Ano, všechno je možné. Musím lépe střílet. A když mi to půjde, mám šanci,“ myslí norský biatlonista. A šance je to na mistrovství světa poslední.

Za rok je totiž olympiáda, po které devětatřicetiletý Ole-Einar Björndalen, jak sám potvrdil, hned ukončí biatlonovou kariéru.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme