Šárka Záhrobská si při obřím slalomu zatrénovala na sobotní slalom speciál

Francouzka Tessa Worleyová je novou mistryní světa v obřím slalomu. Na mistrovství světa porazila druhou Slovinku Tinu Mazeovou o více než jednu sekundu, třetí skončila domácí lyžařka Anna Fenningerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Záhrobská po návratu do SP v Levi. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Nejlepší Češkou byla 37. Šárka Záhrobská, pro kterou šlo o první start na šampionátu v rakouském Schladmingu a brala ho spíš jako zpestření tréninku na sobotní slalom speciál. České lyžařce při tom sekundovalo 136 dalších závodnic.

Favoritky a lyžařky známé ze Světového poháru už dávno odpočívají po své první jízdě v útrobách stadionu, ale rakouské publikum se stále dobře baví. Svůj zarputilý boj s náročnou sjezdovkou předvádějí závodnice z Indie, Malty, Libanonu, San Marina nebo Arménie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se Šárkou Záhrobskou mluvil během závodu v obřím slalomu Jan Kaliba

K vidění je i několik drsných pádů, třeba Irka Bellová zavadí lyží o branku a předvádí sněžné salto mortale. Naštěstí se ani jí nepřihodí nic vážného. Ale diváci sledují ve druhé části prvního kola poněkud jiný sport než na jeho začátku, program se protahuje na dvě hodiny a podle Šárky Záhrobské je takový model napříště neúnosný.

„Myslím si, že na další mistrovství světa, pokud bude opět taková účast, tak nemine kvalifikace ani ženy. Muži kvalifikaci jedou, protože jich je asi 200 a do závodu jich jde jenom 70.“

České lyžařce ovšem vysoký počet závodnic nijak výrazně nevadí. Ostatně sama jede s poměrně vysokým číslem 58, a když se dostane do cíle, už jí nemusí vadit, že trať se začíná měnit v rozorané sněhové pole. „Po 60, 80 výš z toho asi nebudou mít úplně hezký zážitek. Na ‚FISových‘ závodech občas bývají taková koryta, že v nich někdy závodník zmizí a pak zase vyjede.“

Organizátoři velký počet závodnic zvládli

Důležité je pro Záhrobskou to, že nahoře na kopci kvůli přelidněné startovní listině nevznikaly žádné velké zmatky. „Program je celkem rozdělený, na prohlídku jde prvních 30, aby přece jen měly favoritky klid. Tak má první třicítka náskok, my jdeme na prohlídku o deset minut později. Stejné je to i s rozjezděním. Myslela jsem si, že to bude horší, přece jen jelo sto holek ve třech tratích, ale nevím, kam pak všechny zmizely. Celkem to bylo v pohodě,“ říká Šárka Záhrobská o zákulisí závodu.

Ten vzhledem ke své formě v obřím slalomu v posledních letech a zdravotním problémům, kterými si prošla loni v létě, brala spíš jako dobrou přípravu na sobotní slalom speciál.

„Já si i trénuji to riskování, jsem ráda, že tento závod jedu, protože mi může pomoci do slalomu, trénink je vždy jen trénink a závodní nasazení se dá natrénovat jen v závodech. Sice to vypadá, že žádné skvělé umístění z toho nebude, ani to nebylo plánované, ale už jen ten start a soustředění na startu a samotný závod je pro mě výborný závodní trénink,“ pochvaluje si Šárka Záhrobská.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme