Turecko zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Protestuje tím proti postupu v Pásmu Gazy

Turecko zcela zastavilo obchod s Izraelem. Agentuře Bloomberg to řekli dva nejmenovaní turečtí představitelé seznámení s touto záležitostí. Ankara tím dává najevo nesouhlas s počínáním Izraele v Pásmu Gazy, které ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. V dubnu turecké úřady ze stejného důvodu částečně omezily export do Izraele. Nové opatření se podle agentury Bloomberg týká i dovozu.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Podle tureckého statistického úřadu roční objem zahraničního obchodu mezi Tureckem a Izraelem činil 6,8 miliardy dolarů (zhruba 159 miliard korun). Zhruba tři čtvrtiny celého objemu tvořil turecký vývoz do Izraele.

Bezprecedentní destrukce. Oprava Gazy by mohla trvat až do příštího století a stát 40 miliard dolarů

Číst článek

Turecké úřady na začátku dubna ohlásily, že omezují export do Izraele u zboží z 54 různých kategorií. Opatření se týkalo například oceli, leteckého paliva či železa. Ankara tehdy krok odůvodnila tím, že jí Izrael neumožnil zapojit se do shazování humanitární pomoci pro obyvatele Pásma Gazy ze vzduchu.

Turecká vláda zatím opatření, které podle agentury Bloomberg zablokovalo vývoz i dovoz, oficiálně neoznámila. Prezident Erdogan je však hlasitým odpůrcem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy a v uplynulých měsících označil Izrael za teroristický stát. Palestinské hnutí Hamás, které loni 7. října spáchalo teroristický útok na jihu Izraele, naopak označil za osvobozeneckou organizaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme