„Je to opravdu škoda. Stalo se to přes noc. Mluví o tom spousta lidí a je to kousek Londýna, na který se občas trochu zapomíná,“ říká o zničeném Banksyho díle mladík, který bydlí v okolí.
Intervence projektu Křik ve stroji zahrnuje výběr ikonických graffiti nápisů a symbolů ve veřejném prostoru, které jsou umístěny do vstupní haly a doplněny doprovodnými akcemi a diskuzemi.
V září probíhá olomoucký Street Art festival. Výstava pouličního umění probíhá ve spolupráci s Univerzitou Palackého a vystaví například tvorbu Františka Palackého.
Strážníci ho přistihli koncem minulého týdne, kdy společně s jedním přítelem posprejoval pilíř železničního nadjezdu. Odstranění jejich díla stálo 3500 eur (přes 80 000 korun).
Graffiti na ulici Dlouhá není jediným street artem tohoto typu ve Zlíně. Nedaleko Baťovy vily je na stěně podchodu podobné dílo, ve kterém je zobrazen i zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa.
Mladí umělci si předem udělali i výzkum, co by se na dané místo hodilo. Nedaleko mateřské školy to třeba budou nákresy pohádkových postav. Podobu graffiti konzultovala škola i s památkáři.
Na omítce hlavní zámecké budovy se začátkem týdne objevil velký růžový nasprejovaný nápis. Pachatele hledá policie. Správci památky uvažují, že do parku nastraží fotopasti.
Graffiti zobrazuje ženu s pomláceným obličejem, která je stylizovaná jako manželka v domácnosti 50. let. Výjev doplňují nohy muže čouhající zpoza skutečného mrazáku, který u zdi kdosi odložil.
„Já se doopravdy občansky angažuji, jak jen umím a můžu,“ zdůrazňuje umělkyně. Svou tvorbou vyzvala lidi k účasti při hlasování v prezidentských volbách.
Putinovu účast na vyšetřování potvrzují podle serveru nedávno objevené dokumenty. Putinovo jméno se vyskytuje v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova.
Britský umělec Banksy potvrdil, že na Ukrajině vytvořil sedm graffiti, a to v Kyjevě a také v Irpini a Boroďance, které nejvíce utrpěly ruským bombardováním a ostřelováním v jarní fázi války.
Jeden z nejslavnějších světových umělců, který se proslavil na začátku 90. let pouličními graffiti v Bristolu, zveřejnil tři obrázky nástěnné malby gymnastky mezi troskami po ruském ostřelování.
Přezdívá se jim Ešus, většina je ale zná jako dvoupodlažní elektrické vlaky CityElefant. Častěji než dřív teď čelí útokům sprejerů. Dopravce proto posiluje ostrahu míst, kde vlaky přes noc stojí.
„Žádný extrémní rozpor mezi závěry soudů (opřenými o výpovědi dvou nezávislých přímých svědků) a obsahem provedených důkazů shledán nebyl,“ stojí v usnesení Ústavního soudu.
„Přistoupili k tomu velice zodpovědně, tu škodu uhradili, doznali se a omluvili se. Myslím, že toho upřímně litují a že se za své jednání stydí,“ popsala státní zástupkyně Lucie Filipová.
Policie se případem zabývá od pátku, kdy se na části Karlova mostu objevily nápisy nasprejované nesmyvatelnou modrou barvou. Jsou na části kamenného zábradlí, na podstavci jedné ze soch i na lampě.
Stalo se tak zrovna během kampaně, aby bývalá věznice napříště raději sloužila umění a umělcům, než aby se prodala na bydlení. Postava na grafitti se podobá autorovi Oscaru Wildeovi.
Karlův most posprejoval loni v létě Benjamin Wittig spolu se svým bratrem. Stejný trest udělený před rokem jeho mladšímu bratru Niclasu Steigerovi již nabyl právní moci.
Ptáka, který sedí na větvi a v zobáku drží granát, Banksy nasprejoval před osmnácti lety černou barvou na sádrokarton v Los Angeles. Ze stěny obraz později vyřízli a zarámovali.
Básníka Josifa Brodského nechal sovětský režim odsoudit za příživnictví, později jej zbavil občanství, a tak musel emigrovat. Získal Nobelovu cenu za literaturu za rok 1987.