Vražda Thomase Becketa se odrazila i v alpských ledovcích, zjistili vědci. Souvisela s těžbou stříbra

Alpské ledovce znovu dokázaly, že dokážou ukrýt zajímavosti z evropských dějin. Vědci v ledu uloženém ve švýcarských horách dokázali najít důkazy o znečištění vzduchu ze středověké Anglie. A díky tomu také poodhalili okolnosti vraždy anglického arcibiskupa z roku 1170.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vražda Thomase Becketa, jak ji zachytil neznámý středověký umělec z Glasgow

Vražda Thomase Becketa, jak ji zachytil neznámý středověký umělec z Glasgow | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Alpské ledovce už v minulosti odhalily nejedno tajemství evropských dějin - například slavnou ledovou mumii pravěkého lovce zvaného Ötzi.

‚Je to, jako když vyndáte špunt a vypustíte vanu.‘ Ledovec v Grónsku se trhá, zkoumají ho drony

Číst článek

Tělo zavražděného arcibiskupa Thomase Becketa ale vědci v alpském ledu nenašli. V ledovci objevili usazeniny olova, jehož výpary se před osmi sty lety dostaly do ovzduší a vítr je odnesl až do švýcarských hor. A protože jádro ledovců má podobnou strukturu jako letokruhy stromů, vědci z nich dokázali vypozorovat intenzitu těžby stříbra ve středověké Anglii. Píše to studie zveřejněná ve vědeckém časopise Antiquity, zmíněná na webu britské BBC.

Vědci vycházeli z toho, že olověné výpary se uvolňují do vzduchu během těžby a výroby stříbra středověkými metodami. A zjistili mimo jiné, že znečištění tímto kovem bylo ve 12. století podobné jako později během průmyslové revoluce.

Pomocí zmíněných ledových letokruhů pak intenzitu usazenin olova v ledovci porovnali s daňovými výnosy ze stříbra ve středověké Anglii a zjistili, že se pozoruhodně shodují. Mimo jiné proto, že převažující směr větru odnášel znečištěný vzduch z Anglie až do Švýcarska, kde se vše uložilo do ledu.

Ledovce po celém světě tají, někde ustoupily i o kilometr. ‚Záběry jsou děsivé,‘ říká klimatolog

Číst článek

A právě těžba stříbra souvisí s vraždou arcibiskupa. Thomas Becket stál v čele anglické katolické církve, která v té době běžně spolupracovala s královskými úředníky tehdejšího anglického krále Jindřicha II. Kvůli sporu mezi Jindřichem a Becketem ale spolupráce ustala a církev odmítla státním úředníkům pomáhat. A právě to se projevilo i na těžbě a výrobě stříbra - což dokazují jak anglické daňové záznamy, tak i usazeniny v alpských ledovcích.

Král Jindřich se netajil tím, že by se Becketa rád zbavil a skupinka jeho věrných rytířů Becketa v roce 1170 brutálně zavraždila – setnuli mu hlavu. Tehdejší katolickou církev v čele s papežem to pobouřilo a král Jindřich si musel kněží udobřit. Mimo jiné stavbou početných klášterů - a to se zase projevilo v intenzivní těžbě stříbra, která se znovu promítla i do usazenin v alpských ledovcích.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme