Japonští vědci našli na dně Pacifiku vzácné kovy
Východně od Tahiti a na východ a na Západ od Havaje, v hloubce od 3,5 do 6 kilometrů, Japonci objevili obrovský poklad. Vzácné kovy a vzácné minerály, bez kterých se dnes neobejdou počítače a mobilní telefony. Proto je to velmi drahé zboží a strategická surovina.
Zpráva o tom, že na dně Pacifického oceánu se skrývá snad až 80 nebo 110 miliard tun, působí jako něco úžasného. Podle japonských vědců, kteří zásoby objevili, by se z pouhého čtverečného kilometru vytěžilo vzácných minerálů natolik, aby to uspokojilo pětinu celosvětové spotřeby.
Počítačový producenti by mohli mít vystaráno. Je v tom ale háček. Nálezy jsou v mezinárodních vodách, takže můžeme čekat, že se o nález strhne velký boj, kdo bude na místě první. Z dosavadních zkušeností také vyplývá, že taková těžba porušuje životní prostředí.
Odhaduje se, že těchto vzácných minerálů, je na celém světě zhruba 110 milionů tun. Většina z nich má na svém území Čína. Ta je fakticky monopolním producentem těchto vzácných minerálií. Produkuje jich 97% světové produkce a dokáže je použít také jako politickou zbraň, i když to nahlas nepřizná, jak se ukázalo za nedávného sporu s Japonskem.