Japonští vědci našli na dně Pacifiku vzácné kovy

Východně od Tahiti a na východ a na Západ od Havaje, v hloubce od 3,5 do 6 kilometrů, Japonci objevili obrovský poklad. Vzácné kovy a vzácné minerály, bez kterých se dnes neobejdou počítače a mobilní telefony. Proto je to velmi drahé zboží a strategická surovina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na počítači. Ilustrační foto

Práce na počítači. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zpráva o tom, že na dně Pacifického oceánu se skrývá snad až 80 nebo 110 miliard tun, působí jako něco úžasného. Podle japonských vědců, kteří zásoby objevili, by se z pouhého čtverečného kilometru vytěžilo vzácných minerálů natolik, aby to uspokojilo pětinu celosvětové spotřeby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák v Odpoledním Radiožurnálu

Počítačový producenti by mohli mít vystaráno. Je v tom ale háček. Nálezy jsou v mezinárodních vodách, takže můžeme čekat, že se o nález strhne velký boj, kdo bude na místě první. Z dosavadních zkušeností také vyplývá, že taková těžba porušuje životní prostředí.

Odhaduje se, že těchto vzácných minerálů, je na celém světě zhruba 110 milionů tun. Většina z nich má na svém území Čína. Ta je fakticky monopolním producentem těchto vzácných minerálií. Produkuje jich 97% světové produkce a dokáže je použít také jako politickou zbraň, i když to nahlas nepřizná, jak se ukázalo za nedávného sporu s Japonskem.

Milan Slezák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme