Do Krásného údolí u Českého Krumlova se vrací tůně. Lesníci obnoví desítky studánek a rybníčků
Zachytí přívalové deště a budou novým domovem mnoha obojživelníků. Český Krumlov obnovuje původní tůně u Krásného údolí směrem do lesa Dubík. Horní nádrž už je hotová, na jaře ji chtějí Lesy města Český Krumlov napustit vodou.
„Tůň jsme obnovili v podzimních měsících loňského roku. Bude sloužit jako sedimentační prostor pro usazován splavenin, které přitečou potokem, bude tu i určitý retenční prostor pro zadržení přívalové vody,“ říká Miroslav Štoll, jednatel společnosti Lesy města Český Krumlov.
Ještě nedávno byla u Krásného údolí stráň zarostlá křovinami a plevelem. „Původní rybníček byl plně zanesený sedimentem, ten jsme odtěžili, obnovili jsme těleso hráze a nyní čekáme přes zimní období, aby si hráz sedla, lidově řečeno, abychom mohli tůň na jaře napustit,“ upřesňuje Miroslav Štoll.
U tůně je starý mostek vedoucí k zámecké zahradě a malý potůček. „Tento potok pramení v příměstském lese Dubík. Tam máme jeden malý rybníček, kde se sbíhají prameny z lesního komplexu, a postupně to nabírá vodu a teče do Vltavy,“ popisuje lesník.
Náročnější práce očekává na rekonstrukci dolní tůně. „Ta je větší, nachází se tam původní betonová hráz, která je protržená. Opět se jedná o zcela zanesený původní rybníček, kde bude nutné obnovit těleso hráze a odvézt naplavený sediment,“ vysvětluje.
Vzhledem k vysoké návštěvnosti lokality tu vznikne odpočinková a relaxační zóna.
„Prostředí jsme zkultivovali a předpokládáme, že sem umístíme lavičky. Až se povede rekonstrukce spodní tůně, mohlo by se přidat i ohniště. Někteří návštěvníci stále rozdělávají oheň v lesích – připomínám, že i rozdělávání ohně u hřiště na Dubíku je nezákonné a nebezpečné. Vytvoření ohniště v bezpečné vzdálenosti od lesa by pak bylo řešením,“ doplňuje Miroslav Štoll.
50 vodních prvků
Vodní nádrže jsou součástí projektu na obnovu krumlovských tůní a studánek, který během pěti let počítá s vybudováním padesáti nádrží sloužících k zadržování vody v lesích.
„Projekt pokračuje už třetím rokem. Ve všech lesích, které spravujeme a které jsou rozmístěny ve 24 katastrálních územích, obnovujeme tůně, studánky. Během pěti let se opravdu dostaneme na těch padesát vodních prvků,“ potvrzuje Miroslav Štoll.
Krkonoše jsou prošpikované tisícovkou přehrážek a přepážek. Pomáhá to zadržet vodu v krajině
Číst článek
Lesy České republiky před několika týdny navíc obnovily Mlýnský a Černý rybník u Oblajovic na Táborsku. Oba teď zvládnou převést i stoletou povodeň.
„Mlýnský rybník dnes na téměř pěti hektarech zadrží až 74 tisíc metrů krychlových vody, Černý rybník pak na dvou hektarech až 21 tisíc metrů krychlových vody. Nová tůň a mělkostní pásmo prospějí vodomilným rostlinám a živočichům,“ uvádí mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
„I letos dokončí Lesy České republiky v tomto regionu řadu staveb, například obnovu vodní nádrže u Branné na Třeboňsku, nádrže Rybná u Českých Velenic nebo nádrže Voprava u Nové Vsi u Chýnova na Táborsku,“ doplňuje.
A tůně a potoky se postupně vrací i na Šumavu. Národní park obnovil za posledních deset let už více než dvacet kilometrů přírodních toků a stovky hektarů mokřadů.