Tsunami rozsévá i život. Biologové na pobřeží USA objevili na 300 živočišných druhů z Japonska

Američtí biologové objevili na pobřeží Spojených států stovky živočišných druhů původem z Japonska. Přes Tichý oceán je tam zanesla tsunami, která před šesti lety zasáhla Japonsko.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi nově nalezené druhy bezobratlých patří i mořské hvězdice

Mezi nově nalezené druhy bezobratlých patří i mořské hvězdice | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

Většinou se díky tsunami až na americké pobřeží dostali bezobratlí živočichové, jako například hvězdice, ústřice, vilejši, ale taky třeba drobní korýši a mušle.

Čeští potápěči objevili vrak ponorky z roku 1916. Potopil ji italský parník

Číst článek

Díky tsunami se ale na americké pobřeží dostaly i některé druhy ryb původem z Japonska. To potvrzují i pracovníci oregonského přímořského akvária.

„Nikdy jsem tady ryby takových rozměrů neviděl. Je to opravdu zajímavé. Jsou viditelně v dobrém stavu. Narodily se pravděpodobně mimo tu loď. Podle těch otvorů se ale dostaly dovnitř, když byly tak centimetr velké,“ popsal život v jednom z vraků zanesených tsunami k americkému pobřeží pro televizi CNN Jim Burke z oregonského akvária.

Právě v americkém státě Oregon vědci našli většinu ze zavlečených živočichů. Vědci z oregonské univerzity ale prohledávali daleko větší území. Díky síti dobrovolníků prozkoumali i pobřeží Aljašky, Havaje a Kalifornie. Během šestiletého zkoumání vědci zjistili, že se k americkému pobřeží dostalo víc než 280 živočichů z Japonska.

Většina těch živočichů přicestovala k americkému pobřeží právě na troskách. Vlna tsunami sebou totiž do moře strhla zhruba pět miliónů tun suti – části budov, auta, ale i celé lodě.

Zpravodajská televize CNN už před časem informovala o větším vraku japonské lodi, která se dostala na pobřeží státu Oregon. Na záběrech televize byl vidět zelený vrak lodi doslova obalený mušlemi.

Jedním z hlavních důvodů, proč tolik živočichů tak dlouho cestu přežilo, byla i nízká rychlost plovoucí suti. Živočichové se tak mohli přizpůsobit odlišným podmínkám u amerického pobřeží.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme