‚Sociální sítě můžou poškodit zdraví.‘ Americký hygienik žádá výzvu o bezpečnosti dětí na internetu

Hlavní hygienik Spojených států Vivek Murthy chce mít na sociálních sítích podobné varování jako na krabičkách cigaret. Napsal to v článku pro deník The New York Times. Bezpečnost dětí na internetu podle něj takové upozornění nezaručí, ale mohlo by zvýšit obezřetnost. Vyzval proto zákonodárce, aby kvůli tomu schválili příslušnou legislativu. Amerického hlavního hygienika podpořily organizace, které se zabývají bezpečností na internetu.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slutshaming na TikToku (ilustrační foto)

Teenageři na sociálních sítích (ilustrační fotografie) | Foto: Joly Victor/ABACA | Zdroj: Profimedia / Shutterstock

„Sociální média můžou vážně poškozovat duševní zdraví adolescentů.“ Tak by mohlo znít upozornění, které prosazuje Vivek Murthy.

Americký hlavní hygienik zároveň vyzval Kongres, aby schválil příslušnou legislativu. Inspirací mu v tomto případě byla upozornění na tabákových výrobcích, která jsou ve Spojených státech povinná skoro 60 let.

Popřála dobrou noc, pak ji našli mrtvou. Třináctiletá dívka zemřela při plnění nebezpečné výzvy z TikToku

Číst článek

Murthy se také opírá o fakt, že podobně zákonodárci zasáhli třeba i v případě povinných bezpečnostních pásů v autech.

Upozornění pomohlo

Požadavek hlavní hygienik zdůvodňuje zkušeností s varováním na cigaretách. Podle Murthyho už studie prokázaly, že zvýšila povědomí o škodlivosti kouření, což některé lidi přimělo s ním přestat. Píše ve svém komentáři na The New York Times.

Opírá se ale především o skutečnost, že sociální média přispívají k duševním problémům dětí a mladistvých. A Murthy s odvoláním na dřívější studii v časopise Americké lékařské asociace upozorňuje, že když dítě nebo adolescent tráví na sítích víc než tři hodiny denně, zdvojnásobí se riziko příznaků úzkosti a deprese.

Z průzkumu společnosti Gallup přitom vyplývá, že průměrný teenager je na sociálních médiích denně skoro pět hodin. Murthy také apeluje na školy, aby zajistily výuku bez mobilních telefonů, a na rodiče, aby dbali na to, že děti nepoužívají mobil v době jídla, než jdou spát nebo při různých rodinných nebo společenských setkáních.

Vytváření závislosti

Reakce ze strany sociálních sítí zatím nepřišla. TikTok, SnapChat nebo Meta, která provozuje Facebook a Instagram, se k tomu zatím nevyjádřily. I když je o to agentura Reuters, která o tom píše, požádala.

Firmy provozující sociální sítě dostaly pětku z ochrany LGBTQ+ lidí. Nejlépe vyšel TikTok

Číst článek

Amerického hlavního hygienika podpořily organizace, které se zabývají bezpečností na internetu, například bostonská Fairplay for Kids. Její ředitel Josh Golin označil sociální média za produkt spojený s vytvářením závislosti u dětí a mladistvých, což je prý podobný obchodní model jako v případě tabákových výrobků.

S tím souhlasí i někteří zákonodárci, kteří už dlouho obviňují platformy typu Facebook, Instagram, TikTok a Snapchat z toho, že děti vystavují nebezpečí, jakému se nedokážou bránit, třeba predátorům na webu, šikaně. A také, že odvádějí pozornost dětí a zkracují vlastně dobu, kdy je dítě schopné udržet pozornost.

V lednu byla bezpečnost dětí na webu tématem slyšení v americkém Senátu. Svůj přístup tam obhajovali zakladatelé a šéfové velkých provozovatelů sítí. Místy to bylo dost emotivní. Republikánský senátor Lindsey Graham obvinil šéfa Mety Marka Zuckerberga, že má „na rukou krev“, protože nedokáže dětské uživatele ochránit před sexuálními predátory. Ocenily to rodiny dětských obětí zneužívání na webu.

Některé americké státy už zavedly konkrétní opatření na ochranu dětí na webu. Například Florida, kde tamní guvernér Ron DeSantis v březnu podepsal zákon, který zakazuje sociální sítě dětem mladším 14 let. Čtrnácti a patnáctiletým umožňuje přístup k sítím jen se souhlasem rodičů.

Školský obvod v Los Angeles nedávno odhlasoval zákaz smartphonů ve vyučování. Měl by začít platit od příštího roku.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme