Popřála dobrou noc, pak ji našli mrtvou. Třináctiletá dívka zemřela při plnění nebezpečné výzvy z TikToku

Třináctiletá dívka z Hesenska ve středním Německu zemřela poté, co se zapojila do výzvy ze sociální sítě TikTok nazvané Blackout Challenge. Informoval o tom v pátek server magazínu Focus. Při této nebezpečné hře se mladí lidé dobrovolně škrtí, dokud neomdlí. Sociálními sítěmi se šíří opakovaně, loni byly zaznamenány případy také v Česku.

Kassel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škrcení (ilustrační foto)

Výzva z TikToku nazvaná Blackout Challenge, při které se mladí lidé dobrovolně škrtí, dokud neomdlí, je velmi nebezpečná (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Školačka, která žila v okrese Kassel, zemřela v noci na sobotu 27. dubna, informuje Focus. Kolem deváté hodiny večer popřála rodině dobrou noc a odešla do svého pokoje. Poté se pustila do plnění nebezpečné výzvy, což si chtěla sama natočit na mobilní telefon.

Pozor na revenge porno. Smazat video nebo fotku z internetu není snadné, upozorňuje Antivirus

Číst článek

Když se její strýc vrátil krátce před půlnocí domů, chtěl ji pozdravit. Našel ji v pokoji a už nedýchala. Rodina okamžitě zavolala záchranku, lékaři ale dívku nedokázali zachránit.

Rodina podle záběrů, které našla v dívčině mobilu, předpokládá, že s první nahrávkou nebyla spokojená, proto to zkusila podruhé, uvedl server regionálního deníku z Kasselu.

Matka dívky později varovala všechny rodiče před nebezpečími, která může platforma TikTok skýtat. Zároveň uvedla, že by rodiče o tom měli se svými dětmi mluvit, informovala stanice z Hesenska.

Škola, do které dívka chodila, vyhlásila na pondělí po víkendové tragické události den volna. Zároveň žákům nabídla psychologickou pomoc. A upozornila na nebezpečí podobných výzev ze sociálních sítích.

Úmrtí dětí ve světě

Při výzvě Blackout Challenge se děti nebo mladí lidé sami či s něčí pomocí dobrovolně dusí. Mají tak dokázat svou „odvahu“. Ve snaze zviditelnit se pořizují záběry na mobilní telefon nebo se u toho nechávají točit někým jiným.

Antivirus: TikTok sbírá citlivé informace. Přemýšlejte, jaká oprávnění aplikaci povolíte

Číst článek

Na TikToku, platformě čínské společnosti ByteDance, se nebezpečné výzvy typu Blackout Challenge opakují již několik let. A po celém světě je s nimi spojeno několik úmrtí dětí a mladých lidí.

V roce 2021 při výzvě jako Blackout Challenge zemřela v Itálii desetiletá školačka. Ve stejném roce přišly kvůli této výzvě o život osmiletá a devítiletá dívka z USA, obě se oběsily. V roce 2022 po napodobení výzvy upadl do kómatu 12letý chlapec z Essexu na východě Anglie, nikdy se z něj neprobral a rodina ho nakonec nechala odpojit od přístrojů. A nejde o jediné případy, jak popsal český projekt E-Bezpečí, který se zaměřuje na bezpečnost dětí v online prostředí.

Tato výzva se loni objevila také u dětí v Česku. Zkoušeli ji žáci Základní školy v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Deváťáci si touto nebezpečnou hrou, kdy se navzájem škrtili do bezvědomí, krátili přestávky, informoval Deník.cz.

Nebezpečný chips

TikTok a ByteDance dlouhodobě čelí kritice, že nedostatečně omezují na sociální síti plné rychlých videí tento nebezpečný obsah. V minulosti se ale bránili mimo jiné tím, že tato výzva existovala před vznikem sociální sítě a lidé si o ní říkají mezi sebou.

Italské úřady chtějí zakázat extrémně pálivé chipsy z Česka. Hot Chip Challenge je trendem na tiktoku

Číst článek

V posledních měsících se hodně mluvilo také o výzvě Hot Chip Challenge, kdy mladí lidé snědli extrémně pálivý chips.

Teenagerovi z Massachusetts na východě USA se ale poté loni v září zastavilo srdce, a to kvůli kombinaci extraktu z chilli papriček a vrozené srdeční vady, odhalila podle agentury AP pitva. Firma Paqui, která pálivý chips balí do krabičky ve tvaru rakve, zdůraznila, že výrobek není určen pro děti a osoby citlivé na kořeněná jídla nebo se základními zdravotními potížemi.

Projekt E-Bezpečí pak upozorňuje ještě na další podobné nebezpečné výzvy.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme