Zaostřeno na obouvání. Nové zlínské centrum zkoumá materiály, technologie i design bot

Projekt zlínské Univerzity Tomáše Bati počítá s využíváním 3D tisku i testováním nových materiálů a technologií. A chce také podporovat mladé nadějné designéry. Slavnostního otevření centra se zúčastnili i Rosemarie a Thomas Baťovi.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za vznikem syndromu diabetické nohy je často nevhodná obuv | Foto: Fotobanka Pixabay

Thomas Baťa, pravnuk Tomáše Bati, vnímá centrum jako důležitou složku rodinné firmy. Je rád, že se otevřelo a očekává spolupráci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co nabídne nové Centrum výzkumu obouvání ve Zlíně?

A jeho slova potvrzuje i další z rodiny Baťových, vnučka zakladatele obuvnického impéria Rosemarie s tím, že se těší na nové nápady, které ve Zlíně vzniknou.

Materiály a technologie

Podle ředitele zlínského Univerzitního institutu profesora Petra Sáhy si výstavba nového centra výzkumu ve Zlíně vyžádala investici desítek milionů. Už teď ale díky získaným projektům věří v návratnost.

Nutno říci, že dneska už běží asi deset projektů, které z velké části náklady pokrývají, a je připraveno asi deset dalších, které se budou aplikovat,“ upřesňuje Petr Sáha. Centrum výzkumu obouvání se podle něj zaměří na tři hlavní činnosti – testování obuvnických materiálů a obuvi, design a konstrukci obuvi, a na nové materiály a technologie.

Prototyp chytré stélky ze zlínské univerzity | Foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Není noha jako noha

Velký důraz se klade na individuální obouvání, které začíná už u tvaru vašeho chodidla. K tomu se potom dělají kopyta, 3D tisky, materiály, které mají charakter smart materiálů. Až deset procent populace má problém s obouváním, například diabetici, a pro ně se musí dělat speciální obuv. Proto hodně pozornosti věnujeme právě tomuto segmentu,“ vysvětluje Petr Sáha.

Na začátku klientovi naskenujeme nohu a sken převedeme do grafického programu, v němž se obuv upravuje. Navržený vzorek se následně převádí do 3D tisku, popisuje celý proces Tomáš Sáha,vedoucí oddělení transferu a technologií.

Ošoupat a zdeformovat?

Nové centrum výzkumu obouvání má své služby nabídnout nejen globálně známým obuvnickým značkám, ale i začínajícím podnikatelům. Kromě vývoje nových materiálů a konstrukce obuvi centrum disponuje i vlastní zkušebnou.

Naše laboratoř je zaměřená na zkoušení fyzikálních a mechanických vlastností materiálů, které se používají na výrobu obuvi,“ říká Luděk Suchomel, vedoucí zkušební laboratoře.

Například tento přístroj se jmenuje Martindale a běžně se používá v textilním průmyslu pro testování odolnosti vůči oděru a žmolkování,“ vysvětluje. „Jde o destrukční zkoušku, kdy zjišťujeme, po kolika cyklech oděru dojde k prodření tkaniny.“

Centrum výzkumu obouvání se začlenilo do zlínského Univerzitního institutu a už nyní zaměstnává 14 vědeckých pracovníků, kteří chtějí mimo jiné do města vrátit tradici, která k němu neodmyslitelně patří.

Anna Duchková, Lukáš Veselý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme