Sojuz zakotvil u vesmírné stanice. Astronaut vezl Krtečka i obrázky dětí z terezínského ghetta

Tříčlenná posádka kosmické lodi Sojuz MS-08 úspěšně přistála u Mezinárodní vesmírné stanice. Na oběžnou dráhu dovezla Rusa Olega Artěmjeva a Američany Richarda Arnolda s Adrewem Feustelem. Ten s sebou přivezl i postavičku Krtečka a kopie obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v terezínském židovském ghettu.

Mezinárodní vesmírná stanice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmická loď Sojuz MS-08 se blíží k  Mezinárodní vesmírné stanici

Kosmická loď Sojuz MS-08 se blíží k Mezinárodní vesmírné stanici | Zdroj: NASA

Dopravní loď Sojuz se večer automaticky připojila k ruskému výzkumnému modulu Poisk. Nové členy posádky očekávali na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruský velitel Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a Japonec Norišege Kanai.

VIDEO: Vesmírná raketa Sojuz vynesla do vesmíru kopie obrázků dětí z terezínského ghetta

Číst článek

Dvaapadesátiletý americký astronaut Adrew Feustel je s Českem spjatý přes svoji manželku Indiru, jejíž matka Alena pochází ze Znojma, otec pak z Indie.

Při prvních dvou letech do kosmu měl u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické, českou vlajku a také postavičku Krtečka z dětského animovaného seriálu výtvarníka Zdeňka Milera. Figurka se nyní v menším provedení vrátila do vesmíru znovu.

Krteček, kterého měl Feustel zavěšeného nad hlavou, byl dobře patrný při středečním startu. Plyšoví maskoti posádce slouží i jako indikátory stavu beztíže. Na záběru z kabiny je jasně vidět, jak se Krteček po dosažení beztížného stavu volně vznáší prostorem. Jeho pohyb v kabině lodi omezovala jen šňůrka, na které byl zavěšen.

Kromě Krtečka měl s sebou Feustel kopii titulní stránky z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně, a také kopii obrázku Měsíční krajina.

Nakreslil ho čtrnáctiletý Petr Ginz, který Vedem založil a v terezínském ghettu dva roky žil, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském koncentračním táboře.

Kopii stejné kresby už do vesmíru vynesl izraelský kosmonaut Ilan Ramon v roce 2003. Při sestupu atmosférou v raketoplánu Columbia ale i s ostatními členy posádky zahynul.

Ladislav Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme