Ikonický dalekohled Arecibo čeká demolice. Hrozí mu ‚nekontrolovatelný kolaps‘

Po 57 letech čeká teleskop z observatoře Arecibo v Portoriku demolice, rozhodla ve čtvrtek Národní vědecká nadace. Ikonický radioteleskop, který se objevil například ve filmu o Jamesi Bondovi, je po hurikánech a zemětřeseních ve stavu, kdy by případná oprava byla příliš riskantní.

San Juan (Portoriko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

p201002181150501_201120-115451_ada.jpeg

Podle expertů hrozí, že by se 900tunová konstrukce mohla zřítit | Zdroj: ČTK

Arecibo byl využíván astrofyziky i vědci od počátku 60. let, za tu dobu bylo díky němu uskutečněno mnoho objevů, v poslední době sloužil k pátrání po možné mimozemské civilizaci.

Z provozu bylo zařízení vyřazeno v srpnu, kdy se vyvléklo jedno z pomocných ukotvovacích lan, která drží plošinu ve výšce 150 metrů nad talířem. V listopadu se pak přetrhlo i jedno z hlavních lan, které poutaly plošinu k jednomu ze tří podpůrných sloupů.

Astronauti s lodí Crew Dragon dorazili k mezinárodní vesmírné stanici. Celý let řídil automat

Číst článek

Několik odborných strojírenských společností při posuzování stavu dalekohledu došlo k závěru, že lana již dále nemusí být schopna nést zátěž, na kterou byla navržena, a jakékoli další opravy by mohly pracovníky vystavit život ohrožujícímu nebezpečí.

Národní vědecká nadace (NSF) proto dospěla k názoru, že bude lepší dalekohled odstranit.

„NSF upřednostňuje bezpečnost pracovníků, zaměstnanců observatoře Arecibo a návštěvníků, což činí toto rozhodnutí nezbytným, i když nešťastným,“ uvedl v oficiálním prohlášení ředitel nadace Sethuraman Panchanathan.

Ralph Gaume, který má v NSF na starosti divizi astronomie, ujistil, že agentura chce zachovat další zařízení, stejně jako návštěvnické a informační středisko. Jsou však podle něj v ohrožení, pokud se struktura dalekohledu zhroutí.

To by vedlo ke zřícení 900tunové přístrojové plošiny, která je zavěšena 137 metrů nad 305 metrů širokou misku.

Uvolněné kabely by pak mohly poškodit další budovy, stejně jako tři podpěrné věže. „Existuje vážné riziko neočekávaného a nekontrolovaného kolapsu,“ řekl Gaume.

Plán na demolici by měl být hotov během několika týdnů. Vyloučen prý není ani kontrolovaný odstřel uchycení platformy.

ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme