Český vědec dostal cenu francouzské ambasády za výzkum raně křesťanského rituálního stolování

Vojtěch Kaše z katedry filozofie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni získal prestižní Cenu Jacquesa Derridy francouzského velvyslanectví. Ocenění za výzkum raně křesťanského rituálního stolování převzal v Praze z rukou držitele Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehna.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Kaše z katedry filozofie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni získal prestižní Cenu Jacquese Derridy francouzského velvyslanectví | Foto: Západočeská univerzita v Plzni | Zdroj: ČTK

Disertační práci k tématu obhájil Kaše v březnu na Helsinské univerzitě. Vycházel z nedávných výzkumů o evolučním původu lidského rituálního chování, řekl mluvčí univerzity Pavel Korelus.

Ženy jsou ve vědě ohrožený druh, říká laureátka prestižní ceny. Získala ji za výzkum léčby otrav

Číst článek

Na disertační práci pracoval jako člen dvou výzkumných projektů – jednoho při Helsinské univerzitě, kde tým prověřoval roli rituálů v raném křesťanství s vazbou na aktuální trendy studia náboženství.

Druhý tým religionistů, informatiků, geografů a matematiků pracoval při Masarykově univerzitě v Brně a zkoumal použitelnost metod počítačového a matematického modelování pro studium šíření náboženství v antickém Středomoří.

Počítačová simulace není podle oceněného v humanitních a sociálních vědách běžná. „Chtěl jsem ukázat, že i tradiční historická témata lze uchopit atraktivně a inovativně,“ řekl.

Ve výzkumu kombinuje Kaše studium náboženských dějin antického Středomoří, teorie náboženství vycházející z poznatků o evoluci lidské psychiky, kultury a chování a počítačové metody pro práci s historickými daty.

Cenu Olgy Havlové dostala Tereza Nagyová. Píše o životě se stomií a navrhuje spodní prádlo a plavky

Číst článek

Díky Ceně Jacquesa Derridy bude moci dva měsíci bádat na Institutu Jeana Nicoda při pařížské univerzitě Ecole normale supérieure (ENS), což je nejslavnější z francouzských „velkých škol“.

Vědecké ceny uděluje francouzská ambasáda 25 let. Získávají je absolventi doktorských oborů z českých univerzit a Akademie věd v oborech chemie, farmacie, lékařství, jaderný výzkum, počítačové vědy a společenské a humanitní vědy.

Laureáti mohou absolvovat postdoktorský badatelský pobyt na vybrané instituci ve Francii, financovaný nadacemi a firmami. Předloni získal cenu Václav Walach z katedry antropologie stejné fakulty za práci o významu bezpečnosti v sociálně vyloučené lokalitě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme