Vědkyně v Brně vyvíjejí gel, který slepí zlomeniny

Už za nějakých deset let prý budou lidé, kteří utrpí zlomeninu kostí, moci zapomenout na sádru, dlahy i šrouby. Jak píše deník Mladá fronta Dnes, na zlomeniny bude stačit pouhá injekce, takže z ordinace prý vyjdou po svých. A to díky hydrogelu, látce přezdívané také lepidlo kostí, kterou vyvíjí tým vědkyň ze Středoevropského technologického institutu v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruka v sádře (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, User:Brisbane Man

Hydrogel vyvinuly chemičky Lenka Michnová a Ludmila Mravcová pod vedením Lucy Vojtové. Podle ní umožní u mnoha typů zranění nahradit dnešní mnohatýdenní léčbu ambulantním zákrokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědkyně v Brně vyvíjejí gel, který slepí zlomeniny. Podrobnosti řekla Radiožurnálu vedoucí týmu Lucy Vojtová

„Gel je za laboratorní teploty tekutý, takže se dá nabrat do injekční stříkačky a po vstříknutí na místo kosti poškozené zlomeninou vytvoří v řádu několika sekund tuhý gel, který zahájí léčbu dané kosti,“ řekla Radiožurnálu Vojtová.

Jak dodala, látka má schopnost se v těle pacienta rozkládat a po zahojení kosti se vyloučí v podobě oxidu uhličitého a vody. Výhodou je podle Vojtové také to, že složení látky lze ušít na míru pacientovi podle jeho stáří i typu zranění.

Lidem by prý nová metoda mohla pomáhat za deset let. „Materiál je v podstatě vyvinutý, nyní se nacházíme ve fázi biochemických testů a v nejbližší době bychom se chtěli zaměřit na testy na zvířatech a v budoucnosti i na lidech. Pokud by to šlo hladce, tak deset let by byla taková optimální doba,“ doplnila Vojtová.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme