Vědkyně v Brně vyvíjejí gel, který slepí zlomeniny
Už za nějakých deset let prý budou lidé, kteří utrpí zlomeninu kostí, moci zapomenout na sádru, dlahy i šrouby. Jak píše deník Mladá fronta Dnes, na zlomeniny bude stačit pouhá injekce, takže z ordinace prý vyjdou po svých. A to díky hydrogelu, látce přezdívané také lepidlo kostí, kterou vyvíjí tým vědkyň ze Středoevropského technologického institutu v Brně.
Hydrogel vyvinuly chemičky Lenka Michnová a Ludmila Mravcová pod vedením Lucy Vojtové. Podle ní umožní u mnoha typů zranění nahradit dnešní mnohatýdenní léčbu ambulantním zákrokem.
Vědkyně v Brně vyvíjejí gel, který slepí zlomeniny. Podrobnosti řekla Radiožurnálu vedoucí týmu Lucy Vojtová
„Gel je za laboratorní teploty tekutý, takže se dá nabrat do injekční stříkačky a po vstříknutí na místo kosti poškozené zlomeninou vytvoří v řádu několika sekund tuhý gel, který zahájí léčbu dané kosti,“ řekla Radiožurnálu Vojtová.
Jak dodala, látka má schopnost se v těle pacienta rozkládat a po zahojení kosti se vyloučí v podobě oxidu uhličitého a vody. Výhodou je podle Vojtové také to, že složení látky lze ušít na míru pacientovi podle jeho stáří i typu zranění.
Lidem by prý nová metoda mohla pomáhat za deset let. „Materiál je v podstatě vyvinutý, nyní se nacházíme ve fázi biochemických testů a v nejbližší době bychom se chtěli zaměřit na testy na zvířatech a v budoucnosti i na lidech. Pokud by to šlo hladce, tak deset let by byla taková optimální doba,“ doplnila Vojtová.