Merkur po třech letech znovu přejde před Sluncem. Vzácný úkaz bude z Česka pozorovatelný dvě minuty
Přechod Merkuru před Sluncem bude v pondělí odpoledne k vidění z území Česka. K úkazu dochází maximálně 14krát za století. Lidé ho mohou sledovat jen se speciálními pomůckami, jinak hrozí poškození zraku. Pozorování pro veřejnost pořádá řada hvězdáren. Přechod planety bude znovu vidění až v listopadu 2032, uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan.
Lidé v Česku spatří jen první polovinu přechodu, který začne v 13.35 a skončí se západem Slunce. Samotný vstup před sluneční okraj podle Suchana potrvá minutu a 40 sekund. Posléze se planeta v podobě černého puntíku bude zvolna sunout před levou polovinou Slunce mírně dolů, zatímco Slunce bude klesat na obzoru.
Maximální fáze tranzitu nastane 20 minut po 16.00, z Česka už ho však lidé prakticky nespatří. Celý přechod o délce pěti hodin a 28 minut bude viditelný především z Jižní Ameriky.
Po 13 letech mohli lidé v Česku pozorovat přechod planety Merkur přes Slunce
Číst článek
Podle meteorologa Miloše Dvořáka bude nejlepší pozorování na horách. „Nejlepší podmínky budou asi ve vyšších polohách, kde předpokládáme, že by nemělo být inverzní počasí a mělo být převážně slunečno. V nižších polohách je to loterie, protože na některých místech nízká oblačnost zůstane,“ popsal Dvořák pro Radiožurnál.
Pro vzácnou podívanou se lidé musí vybavit dalekohledem s bezpečným filtrem. „Alternativně si Slunce s Merkurem můžeme promítnout pomocí čočkového dalekohledu na bílou plochu a sledovat, jak se pomalu pohybující planeta postupně v průběhu několika hodin posouvá od jednoho okraje slunečního kotouče k druhému,“ doplnil Pavel Suchan.
Nejbezpečnější je však podle něj navštívit hvězdárny, které disponují kvalitní technikou.
Veřejná pozorování s výkladem odborníků v pondělí pořádají hvězdárny po celé republice. Ty pražské budou mít otevřeno od 13.00 minimálně do 16.00. Ve Štefánikově hvězdárně připravili i výstavu, která doplní pozorování Merkuru v hlavní kopuli.
V případě špatného počasí jsou v plánu komentovaná sledování online přenosů ze světových observatoří.
K přechodu Merkuru před Sluncem dochází tehdy, když se Země, Merkur a Slunce seřadí do jedné přímky. Naposledy byl úkaz pozorovatelný v květnu 2016, znovu se tak stane 13. listopadu 2032.