Italové si připomínají 70 let od pádu fašismu. Režim ukončilo osvobození Milána

Italové dnes oslavují hrdiny druhé světové války. Připomínají si 70. výročí pádu fašistického režimu Benita Mussoliniho. Popravili ho sice až 28. dubna a Německo v Itálii kapitulovalo na začátku května. Jako den konce války ale Itálie slaví osvobození Milána.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benito Mussolini a Adolf Hitler v Mnichově, červen 1940

Benito Mussolini a Adolf Hitler v Mnichově, červen 1940 | Foto: National Archives and Records Administration

Svobodné rádio Milano oznámilo všem obyvatelům Itálie, že civilní i vojenskou vládu v zemi převzal Výbor národního osvobození. Itálie od jihu k severu byla volná.

Boj o Itálii začal ale už v létě 1943, kdy se spojenecká vojska vylodila na Sicílii. Osvobozený průmyslový Milán byl symbolem toho, že Italové opravdu mají moc ve svých rukou, 25. duben je proto národním svátkem.

Po ztrátě moci skončil brzy i život fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Partyzáni ho zastřelili o tři dny později. Jeho tělo pak pověsili hlavou dolů na čerpací stanici v Azzoně.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme